Biuro rachunkowe – dlaczego warto?

Biuro rachunkowe – dlaczego warto

Biuro rachunkowe – dlaczego warto

Kierowanie własną firmą to nie lada wyzwanie. Wiąże się nierzadko z wieloma nowymi obowiązkami, wśród których znajduje się między innymi prowadzenie księgowości. Dlaczego warto to zlecić komuś z zewnątrz? Jakie zalety ma współpraca z biurem rachunkowym? Tego dowiedzieć można się z poniższego artykułu.

O dobrym księgowym mówi się, że jest na wagę złota. Niewątpliwie dużo w tym przysłowiu znajduje się prawdy. To bowiem od jego pracy zależy nie tylko metaforyczny spokój ducha właściciela firmy, ale także losy przedsiębiorstwa, które musi być prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi i dyspozycjami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy Urzędu Skarbowego. Dlaczego zatem tak ważne sprawy warto powierzyć komuś z zewnątrz? Zalet tego rozwiązania jest bardzo dużo. Dzisiaj omówimy kilka z nich.

Mniejsze koszty

Coraz więcej dużych firm odchodzi od zatrudniania księgowych na etat, dlaczego więc miałyby to robić mniejsze lub jednoosobowe działalności? Brakuje nam odpowiedzi na to pytanie, bowiem oszczędności, jakie przynosi rachunkowy outsourcing są ogromne, szczególnie jeśli popatrzymy na nie w skali kilkumiesięcznej czy nawet rocznej. Zatrudnienie na etat księgowego czy księgowej przestaje się po prostu opłacać – po co ponosić miesięcznie kilkutysięczne straty, jeśli za ułamek tej sumy możemy skorzystać z usług profesjonalnego biura rachunkowego?

Wysoka dyspozycyjność biura księgowego

Ważna sprawa w okresie wakacyjnym? Rozliczenie niecierpiące zwłoki tuż przed długim weekendem? Wezwanie do wyjaśnienia od Urzędu Skarbowego na jutro? Regulamin, który należy zaakceptować jeszcze dzisiaj? Takie sytuacje zdarzają się bardzo często, dlatego warto móc na co dzień polegać na kimś zaufanym. W przypadku etatowego pracownika lub nawet księgowego zewnętrznego – może pojawić się problem w rozwiązywaniu tak zwanych „asapów” i tematów „na wczoraj”. Nieobecność, nawał pracy, choroba – to sprawy, które dają w kość każdemu pracodawcy w potrzebie.

Inaczej sprawa może się potoczyć w przypadku współpracy z biurem księgowym. Pracuje w nim najczęściej kilka osób – niemożliwe, aby wszyscy przebywali w tym samym czasie na urlopie lub byli chorzy. Zlecenia pilne są traktowane przez tego typu usługodawców zwykle jako priorytetowe, więc spodziewać się też można poważnego traktowania oraz zrozumienia w takich sytuacjach. W Poznaniu i innych większych miastach nie brakuje ofert związanych z outsourcingiem księgowości.

Usługi księgowe – wszechstronność i aktualna wiedza

Pracownicy etatowi nierzadko nie mają wystarczająco czasu lub okazji do poszerzania swojej zawodowej wiedzy oraz śledzenia każdej aktualności Kodeksu Pracy i rozporządzeń organów podatkowych. Wiąże to się niestety z dość ograniczonymi umiejętnościami i skupieniu tylko na powtarzalnych, znanych sytuacjach. A co jeśli zdarzy się nagłe niestandardowe rozliczenie z osobą zza granicy? Jak rozliczyć VAT produktów zakupionych spoza Unii Europejskiej? Na te i na inne trudne pytania z pewnością będą mogli odpowiedzieć pracownicy zapewniający usługi księgowe w biurze rachunkowym. Różnorodne zlecenia, z którymi mają na do czynienia co dzień, nie tylko nie pozwalają się nudzić, ale także wymagają szerokich horyzontów.

Zewnętrzni księgowi wiedzą, że ich atutami są wszechstronność i aktualny stan wiedzy podatkowo-rachunkowej, dlatego nie zaniedbują tych obszarów. Co więcej, jako usługodawcom, zależy im na jak najlepszej opinii i spełnieniu oczekiwań klienta, które mogą w przyszłości skutkować kolejnymi zleceniami. Jest to więc w pewnym sensie motywacja pozafinansowa, której trudno szukać w firmowych działach księgowych.

Odpowiedzialność zewnętrzna – księgowy EXPERT

Dlaczego jeszcze warto skorzystać z usług księgowych poza organizacją? Chcielibyśmy podać jeszcze jeden ważny powód, mamy na myśli przeniesienie odpowiedzialności na inny podmiot prawny. Choć świat pędzi do przodu i powszechnie ceniona jest wszechstronność, to prawda jest taka, że nie musimy się na wszystkim znać. W kwestiach księgowych, chociażby w prowadzeniu ksiąg przychodów i rozchodów lub sporządzaniu umów i rejestrów bardzo łatwo o błąd, a potem przykre problemy z Urzędem Skarbowym lub Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Dlatego nawiązanie współpracy z księgowym EXPERTEM może ułatwić nam funkcjonowanie w gronie przedsiębiorców, bez obaw o problemy natury podatkowej czy rachunkowej.

Księgowy EXPERT przyda się każdej osobie prowadzącej działalność, bez względu na jej wielkość, formę czy miejsce – np. Poznań. Podjęcie współpracy z profesjonalnym biurem księgowym w krótkim czasie zaowocuje oszczędnościami oraz czasem, który właściciel firmy będzie mógł przeznaczyć na jej rozwój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *