Czy kredyt pozabankowy to dobry pomysł na zakup auta?

Czy kredyt pozabankowy to dobry pomysł na zakup auta?

Czy kredyt pozabankowy to dobry pomysł na zakup auta?

Zakup samochodu to poważna decyzja. Przeszukujemy portale ogłoszeniowe, szukamy odpowiedniego modelu, adekwatnej do potrzeb mocy silnika. Sprawdzamy rocznik, pojemność bagażnika, przebieg i całą masę innych parametrów. Nie zawsze posiadamy wystarczające środki na kupno pojazdu, który spełni wszystkie nasze oczekiwania. Poza tym większość konsumentów przy zakupie samochodu decyduje się na leasing lub kredyt. A co w przypadku, gdy nasza zdolność i historia kredytowa nie pozwalają na kredyt w banku? Czy kredyt pozabankowy to dobry pomysł na zakup auta?

Skąd bierzemy pieniądze na zakup samochodu?

W zależności od tego, jakimi środkami dysponujemy, decydujemy się na kupno samochodu dostosowanego do naszych finansowych możliwości. Nie każdy może sobie pozwolić na zakup pojazdu za gotówkę. W przeważającej większości przypadków albo posiadamy część kwoty potrzebnej do kupna auta, albo całość finansujemy ze środków otrzymanych z instytucji finansowych. Najczęściej stosowaną metodą pozyskania środków na kupno zarówno samochodu, jak i innych pojazdów w tym motocykla, skutera czy quada jest leasing.

Jak działa leasing?

Leasing działa dość podobnie do abonamentu, oczywiście występują różnice. Każdy, kto zdecyduje się na leasing, za użytkowanie samochodu musi płacić comiesięczne raty. Ponadto konieczne jest wniesienie opłaty wstępnej. Im jest ona wyższa, tym niższe są raty, które przyjdzie nam spłacać w późniejszym okresie czasu. Do comiesięcznej raty wliczona jest także część kwoty odpowiadającej wartości samochodu. Oznacza to, że na koniec okresu leasingowania będziemy mogli odkupić pojazd w niższej cenie niż jego początkowa wartość. Aktualnie coraz popularniejszy staje się leasing dla osób prywatnych, który dostępny jest np. w salonach samochodowych znanych i cenionych marek. Z leasing możemy skorzystać nie tylko w przypadku nowych samochodów, ale również używanych.

Kredyt samochodowy

Innym sposobem finansowania kupna pojazdu jest kredyt celowy, czyli w tym przypadku kredyt samochodowy. Przy tego rodzaju zobowiązaniach klient jest zobligowany do podania, zakup jakiego konkretnie pojazdu zostanie sfinalizowany z pożyczonych pieniędzy. Istotną cechą kredytów samochodowych jest fakt, że w razie braku spłaty zobowiązania pojazd będący przedmiotem umowy będzie stanowił zabezpieczenie kredytu.

Czy kredyt pozabankowy to dobry pomysł na zakup auta?

Kredyt pozabankowy udzielany jest wyłącznie przez instytucje pożyczkowe. Jego najistotniejszą cechą w kontekście zakupu pojazdu, jest brak konieczności podawania celu przeznaczenia kredytu. Jeśli samochód, który kupimy za pieniądze z pożyczki, nie będzie spełniał naszych oczekiwań, to bez żadnych konsekwencji możemy go sprzedać i kupić inny. Oczywiście nie możemy zapomnieć o spłacie rat pożyczki.

Inną przydatną dla nas informacją jest to, że konsument, który nie posiada dobrej historii kredytowej, przeważnie nie otrzyma wsparcia ze strony banku. Instytucje bankowe mają ściśle określone wytyczne, których nie mogą łamać. W przypadku firm pożyczkowych możemy się starać o dodatkowe środki, nawet jeśli zdarzyło nam się nie spłacić wcześniejszego zobowiązania w terminie. Oczywiście musimy się liczyć z tym, że firmy pozabankowe w związku z łagodniejszą weryfikacją klientów ponoszą większe ryzyko, to też koszty pożyczki są nieco wyższe. Czy zatem kredyt pozabankowy to dobry pomysł na zakup auta? W tym przypadku wiele zależy od indywidualnej sytuacji konsumenta, jego potrzeb i możliwości finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *