Czym jest dochód pasywny
Niemal każdy z nas przyzwyczaił się do tego, że aby otrzymywać wynagrodzenie, trzeba ciężko pracować. Choć w większości przypadków to prawda, to istnieją również inne, mniej absorbujące sposoby na zarabianie pieniędzy. Jednym z nich jest tzw. dochód pasywny, będący celem dla tysięcy osób. Na czym on polega? Czy pasywne zarabianie pieniędzy jest możliwe? Jeśli tak, to w jaki sposób?
Czym jest pasywny dochód?
Najkrócej mówiąc, dochód pasywny to dochód osiągany bez angażowania własnej pracy, ewentualnie poświęcając bardzo niewielką ilość czasu. Najczęściej spotykane przykłady opierają się na raz wykonanej pracy lub inwestycji, z której korzyści czerpiemy przez dłuższy czas. Jest to niezbędny element dla wszystkich myślących o osiągnięciu wolności finansowej.
Można się zastanawiać czy to w ogóle możliwe, by osiągać stałe dochody bez poświęcania się pracy. W sensie stricte to niemal niemożliwe – praktycznie każdy sposób osiągania pasywnych dochodów wymaga poświęcania pewnej ilości czasu – jednak są to ilości nieporównanie mniejsze niż np. praca na etat lub prowadzenie własnej działalności.
Kroki w kierunku dochodu pasywnego
Każdy człowiek świadomie myślący o swoich finansach powinien zastanawiać się co może zrobić, by chociaż cześć dochodu pozyskiwać pasywnie. Dzięki temu można zarabiać więcej, mieć więcej czasu lub lepiej zabezpieczyć swoją przyszłość. Chociaż w internecie nie brakuje pomysłów na osiągnięcie dochodu pasywnego, to warto pamiętać, że dotarcie do tego celu wymaga sporo samozaparcia, planowania i skrupulatności. W dodatku większość szeroko rekomendowanych idei to zwykłe mrzonki. Istnieje jednak kilka sprawdzonych i poważnych sposobów, które omówimy poniżej.
Niezależnie od wybranego sposobu na osiągnięcie pasywnego dochodu potrzeba:
- Zgromadzenia odpowiednich środków.
- Opracowania szczegółowego planu, z wyraźnie oznaczonym celem.
- Konsekwentnego realizowania zaplanowanych kroków.
- Cierpliwości w oczekiwaniu na efekty
Jak osiągać dochód pasywny – realne sposoby
Internet pełen jest „szybkich sposobów” na osiąganie pasywnych dochodów, typu – napisz książkę lub ebook, a później zarabiaj na prawach autorskich; stwórz kurs on-line i miej zyski z jego sprzedaży; napisz aplikację na telefon i ją sprzedawaj. By móc skorzystać z którejkolwiek z opisanych metod trzeba mieć dużą wiedzę i sporo szczęścia. Jednak istnieją znacznie bardziej „przyziemne” sposoby, oto niektóre z nich.
Kupno mieszkania pod wynajem
Inwestowanie w nieruchomości stało się absolutnym hitem ostatnich lat. Tysiące Polaków rozpoczęło poszukiwania dobrze usytuowanego niewielkiego mieszkanka, które później można by wynajmować, otrzymując całkiem sensowną stopę zwrotu. Z tego względu znalezienie odpowiedniego, a przede wszystkim niedrogiego lokalu stało się bardzo trudne. Pewnym wyjściem z tej sytuacji jest zakup dużej nieruchomości i podzielenie jej na niezależne pokoje, które będą później wynajmowane, np. studentom. Takie nieruchomości zazwyczaj są znacznie tańsze w przeliczeniu na m2 (z uwagi na mniejszą płynność na rynku). Wymaga to, co prawda zainwestowania znacznych środków, jednak w dłuższej perspektywie daje nadzieję na solidne zyski.
Wynajmowanie mieszkań czy pokoi nie jest całkowicie pasywnym sposobem na zarobki. Każda nieruchomość wymaga dokonywanej od czasu do czasu konserwacji, a wszelkie usterki wymagają natychmiastowych napraw. W dalszym ciągu jest to jednak zadanie umiarkowanie czasochłonne.
Wpłata pieniędzy na lokatę/zakup obligacji skarbowych
Do niedawna oba te sposoby cieszyły się sporym uznaniem w oczach osób, którym zależało na bezpiecznym pomnażaniu kapitału. Niestety, w związku z szybko rosnącą inflacją, aktualnie w Polsce (od czerwca 2019) mamy do czynienia z ujemnymi realnymi stopami procentowymi – czyli sytuacją, w której inflacja jest wyższa, niż np. zysk z lokat. W związku z tym ten rodzaj inwestycji stracił sens, szczególnie wśród osób planujących uzyskiwanie pasywnego dochodu. Z tego również powodu zainteresowanie inwestorów przykuwają obligacje skarbowe indeksowane inflacją – zapewniają niewielki, lecz stabilny rzeczywisty dochód.
Ile można na tym zarobić? Przykładowo decydując się na 4-letnie obligacje, w pierwszym roku zarobimy 2,4%, by w kolejnych otrzymać 1,25% powyżej oficjalnej inflacji.
Inwestycja w spółki dywidendowe
Akcje spółek dywidendowych, czyli takich, które dzielą się zyskami z akcjonariuszami, należą do najchętniej wybieranych aktywów giełdowych. Zarówno na polskiej, jak i amerykańskiej giełdzie można znaleźć walory, które wypłacają dywidendy nieprzerwanie od 25 lat (lub dłużej w przypadku indeksów zagranicznych), niekiedy sięgające nawet 6 czy 8 %. Jedynym zmartwieniem pozostają ich wyceny – po latach hossy bardzo trudno jest znaleźć nisko wycenioną spółkę wypłacającą wysokie dywidendy.
Skorzystanie z oferty funduszów inwestycyjnych
To chyba najłatwiejsza opcja dla osób ceniących bezpieczeństwo, lecz marzących o osiąganiu pasywnych dochodów. Wiele z funduszów umożliwia dostosowanie stopnia ryzyka do planów i potrzeb klienta, tak by zaoferować mu produkt doskonale trafiający w jego potrzeby. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest oferta Generali Investments TFI – Plany Rentierskie, czyli rozwiązanie specjalnie przygotowane do potrzeb klientów poszukujących stabilnego i bezpiecznego dochodu. Ciekawe rozwiązania można znaleźć również w ramach IKE i IKZE, pozwalające na zmniejszenie obciążeń podatkowych od osiąganych zysków (np. „podatku Belki”).
Czy warto?
Choć dążenie do uzyskania pasywnych dochodów wymaga determinacji i najczęściej pewnych zasobów finansowych, jest celem, do którego watro dążyć. Rozwiązanie to daje stabilne dochody, pozwala zabezpieczyć przyszłość lub poświęcać więcej czasu na inne rzeczy, niż praca zawodowa. Przed rozpoczęciem inwestycji warto jednak dobrze ją zaplanować i oszacować – wówczas może to być jedna z najlepszych decyzji w naszym życiu.