Eksport produktów do Afryki – wymagania formalne

Eksport produktów do Afryki - wymagania formalne

Eksport produktów do Afryki - wymagania formalne

Co łączy Polskę i Afrykę? Między innymi eksport. Do Afryki żywność, zwierzęta, samochody, maszyny czy towary przemysłowe są eksportowane jednak nie tak często, aby odnieść sukces w handlu zagranicznym. Przeszkodą niekiedy okazują się także wymagania formalne. Jakie?

Co łączy Polskę i Afrykę? Między innymi eksport. Do Afryki żywność, zwierzęta, samochody, maszyny czy towary przemysłowe są eksportowane jednak nie tak często, aby odnieść sukces w handlu zagranicznym. Na Czarnym Lądzie nie ma wielu polskich oddziałów firm, a przedsiębiorcom łatwiej nawiązać relacje biznesowe w innych krajach. Przeszkodą niekiedy okazują się także wymagania formalne. Jakie?

Rynek w Afryce

Na myśl o Afryce wielu osobom w głowie pojawia się obraz biedy, braku wody, wypalonych pustyń czy głodnych dzieci. Dla wielu przedsiębiorców, którzy są zorientowani na poszukiwanie nowych rynków zbytu, Afryka jest miejscem, w którym mogą znaleźć dobre spożytkowanie kapitału. Ciasny rynek europejski przestaje już wystarczać, dlatego rynek afrykański o rosnącym popycie, wydaje się być idealnym miejscem na rozwój firmy. 

Wymiana handlowa z Afryką

Niektóre rejony Afryki należą do najszybciej i najlepiej rozwijających się potęg ekonomicznych (np. Republika Południowej Afryki). Dzięki posiadaniu surowców takich jak złoto, węgiel, chrom, żelazo, mangan, platyna czy diamenty, gospodarka Afryki się rozwija. Dzięki nawiązywaniu relacji międzynarodowych w Afryce pojawia się coraz więcej polskich towarów, a wśród nich:

  • artykułów spożywczych, 
  • zwierząt,
  • maszyn i urządzeń transportowych,
  • paliw mineralnych, smarów, itp.

Eksport produktów do Afryki wymaga spełnienia określonych kryteriów, a najważniejsze z nich to VOC PSI.

VOC – konieczność weryfikacji zgodności eksportowanych towarów

Verification of Conformity (VOC), czyli weryfikacja zgodności eksportowanych towarów to program, który ma na celu potwierdzanie, że przepływające między krajami towary są zgodne z obowiązującymi w kraju normami bezpieczeństwa, jakości i ochrony środowiska. Towary, które mają zostać przyjęte w danym regionie, są dokładnie sprawdzane pod względem zgodności i na tej podstawie przyjmowane. Posiadanie certyfikatu VOC gwarantuje sprawną obsługę i wysyłkę towarów, a jednocześnie wprowadzenie produktów do obrotu.

Zasadność VOC

  • Weryfikacja jakości towarów importowanych.
  • Zagwarantowanie bezpieczeństwa towarów wwożonych.
  • Zapewnienie spełniania określonych wymogów.
  • Usprawnienie procedur celnych.
  • Ochrona przed defraudacją.

PSI – kontrola przedwysyłkowa towarów

Pre-shipment Inspection (PSI) to kontrola przedwysyłkowa towaru, która obecnie jest najlepszą metodą kontrolowania paczek zagranicznych. Stosowana zwykle jeszcze w obiektach producentach, np. na halach lub w magazynach. Wynika z konieczności inspekcji w ramach kontraktów rządowych, a jednocześnie pozwala na inspekcję przesyłek jeszcze przed wysyłką. Dzięki temu umożliwia losowe sprawdzanie ilości produktów, ich jakości, funkcjonalności, a także ich spójności. PSI to standard, który służy do weryfikowania dokumentacji, gwarantując obecność certyfikatów zgodności (np. znak CE) czy raportów z badań.

Co sprawdza PSI?

  • Jakość produktów.
  • Zgodność produktów zgodnie z dokumentami (pro forma, packing list).
  • Zgodność z wymaganiami danego kraju, do którego będzie eksportowany towar.
  • Znakowanie towarów.
  • Opakowanie.
  • Zgodność z normami.
  • Badania

Eksport do Afryki – o tym trzeba pamiętać

1. Wymagane dokumenty

Eksport produktów do krajów spoza Unii Europejskiej jest obciążony dodatkowymi kontrolami. Każdy transport z Polski do Afryki musi zostać potwierdzony i zatwierdzony przez urząd celny, spełniając tym samym wszelkie przepisy celne. Eksport do Afryki wymaga posiadania odpowiednio sporządzonej dokumentacji, która jest inna dla produktów eksportowanych bezpośrednio lub pośrednio.

Przede wszystkim prawidłowo wypełnione „Potwierdzenie wywozu” (IE-599) lub oryginał karty 3 dokumentu SAD. 

2. Rozliczenie podatków

Obowiązują przepisy określają, że o opodatkowaniu VAT decyduje miejsce świadczenia usługi i należy je opłacić w kraju nabywcy. Trzeba przy tym pamiętać, że inaczej wyglądają stawki dla klientów wewnątrzkrajowych, a inaczej dla zagranicznych. Co więcej, Afryka jest krajem spoza Unii Europejskiej, której ustalenia umożliwiają wygodną wymianę między krajami. W przypadku eksportu produktów do Afryki należy udokumentować towary fakturą, która nie uwzględnia kwoty VAT, ale którą musi zapłacić nabywca. 

Jak podaje Bank Gospodarstwa Krajowego i Polska Agencja Prasowa, polscy przedsiębiorcy dostrzegają potencjał możliwy do wykorzystania na Czarnym Lądzie. Wiele firm chce wejść na rynek afrykański – myśli o tym lub nawet już się do tego przygotowuje. Konflikty, przewroty i zmiana władzy mogą jednak zniechęcać, co zapewnia inwestorom większą konkurencyjność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *