Jak dbać o bezpieczeństwo w internecie?

Jak dbać o bezpieczeństwo w internecie

Jak dbać o bezpieczeństwo w internecie

Internet jest bardzo przydatnym narzędziem, jednak korzystanie z niego wiąże się z ryzykiem utraty ważnych danych. Z tego powodu należy pamiętać o takim używaniu sieci, by ustrzec się przed niebezpieczeństwem. Jak dbać o bezpieczeństwo w internecie? O czym trzeba pamiętać?

Zasady dotyczące logowania

Poleca się ustawiać hasła silne, składające się ze znaków, liter oraz cyfr. Złą praktyką jest wybieranie gotowych słów, takich jak np. własne imię. Szansa na złamanie takiego hasła jest bowiem znacznie większa. W razie wycieku danych logowania z jednej strony istnieje też ryzyko, że osoby niepowołane włamią się także na Twoje inne konta. Z tego powodu nie należy ustawiać tego samego hasła na wszystkich platformach.

Złą praktyką jest również zapamiętywanie haseł w przeglądarce. Nie należy też zapisywać ich w formie fizycznej, np. w ogólnodostępnych notesach. Obecnie istnieją bowiem rozwiązania pozwalające na zapisywanie haseł na komputerze, dodatkowo zabezpieczające taką bazę danych dwuetapową weryfikacją.

Sprawdzony antywirus

Każdy użytkownik internetu powinien również postawić na dobrego antywirusa. Na rynku istnieją rozwiązania zarówno darmowe, jak i płatne. Takie programy pozwalają na uchronienie się m.in. przed pobieraniem plików, które mogą zawierać wirusy. Złośliwe oprogramowanie prowadzi do poważnych problemów, a często daje również dostęp do danych logowania do ważnych kont. Z tego powodu warto zaopatrzyć się w odpowiednie zabezpieczenie, szczególnie gdy logujesz się na swoim komputerze m.in. do bankowości. Antywirusy istnieją też w wersji na smartfony.

Najbezpieczniejsze sposoby płatności

W sklepach internetowych konieczne okazuje się również dbanie o bezpieczeństwo płatności. Warto sprawdzić, czy dana strona jest zabezpieczona odpowiednim certyfikatem. Zwykle klient ma do wyboru co najmniej kilka form przelania pieniędzy. Wśród nich często pojawiają się Przelewy24. Jest to znacznie lepsze rozwiązanie niż pozostawianie danych swojej karty płatniczej. Co więcej, w systemie można wybrać również przelewanie pieniędzy BLIKiem. To niezwykle wygodne rozwiązanie, bazujące na jednorazowym kodzie, który wygasa po kilkudziesięciu sekundach. Z tego powodu nie musisz wpisywać swoich danych logowania do całej bankowości, a jedynie skorzystać z tej funkcji w aplikacji na smartfonie.

Więcej szczegółów na temat dostępnych metod płatności znajdziesz na stronie https://www.przelewy24.pl/. Obecnie kupowanie przez internet cieszy się ogromną popularnością, dlatego warto zadbać o wybór takich systemów, które pozwalają na przelanie pieniędzy bez konieczności pozostawiania wielu danych.

Weryfikacja dwuetapowa

Dobrą praktyką jest także korzystanie z logowania za pomocą weryfikacji dwuetapowej. W ten sposób konieczne jest nie tylko podanie hasła, lecz także potwierdzenie go za pomocą kodu wysłanego na Twój numer telefonu. Osoba, która nie ma dostępu do smartfona, nie będzie mogła zalogować się wyłącznie na podstawie hasła. Takie rozwiązanie jest polecane głównie w przypadku mediów społecznościowych, ale nie tylko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *