Jak wybrać najlepszą lokatę bankową?

Jak wybrać najlepszą lokatę bankową

Jak wybrać najlepszą lokatę bankową

W ostatnim czasie można spotkać się z opiniami, z których wynika, że lokata bankowa to produkt, który stracił na znaczeniu. Przyczyny takiego stanu rzeczy są zróżnicowane, jednak na pierwszy plan zdecydowanie wysuwa się zniechęcenie dostępnymi ofertami instytucji finansowych. Trwająca od kilku już miesięcy seria podwyżek stóp procentowych nie przekłada się proporcjonalnie na wyższe oprocentowanie lokaty. Nie oznacza to jednak, że nie opłaca się odkładać pieniędzy w tej formie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, planując tego typu oszczędności.

Dopowiedzmy, że wiele wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach oprocentowanie lokat będzie wzrastać. Wskazują na to zarówno uwarunkowania polityczne, jak i gospodarcze. Jeśli interesuje cię ten temat, warto śledzić strony tematyczne, na przykład http://lokatowy.pl.

Opłacalna lokata bankowa, czyli jaka?

Przez wiele lat lokatę bankową wskazywano jako podstawową odpowiedź na pytanie, jak pomnożyć swoje oszczędności w sposób bezpieczny. I rzeczywiście: w tym przypadku nie musisz obawiać się utraty środków związanej z ryzykiem inwestycyjnym. To bezpieczeństwo oznacza jednak , że w przypadku lokat zyski będą odpowiednio mniejsze niż przy potencjalnym sukcesie w bardziej ryzykownych sposobach działania.

Na szczęście można zaobserwować pewne wzrosty na gruncie lokat bankowych. Jeszcze rok temu ich średnie oprocentowanie wynosiło około 0,15%, co trudno nazwać zauważalną wartością. Wiosną tego roku oferty oscylowały w granicach 3%, zaś teraz bez problemu można znaleźć propozycje, w których lokata na nowe środki to nawet 5 – 6% w skali roku. Założenie lokaty może mieć zatem sens, zwłaszcza, że – jak wspomnieliśmy już wcześniej – zyskujesz przede wszystkim gwarancję zwrotu środków.

Na co zwrócić uwagę, wybierając ofertę lokaty?

Jak wybrać najlepszą lokatę? Okazuje się, że nie tylko oprocentowanie lokaty ma znaczenie, choć to niewątpliwie istotny parametr, decydujący o wysokości przyszłych zysków. Akurat tę wartość łatwo jednak zweryfikować, chociażby przeglądając ranking lokat bankowych. Podpowiadamy zatem, co jeszcze warto sprawdzić.

  • Progi kwotowe a wysokość oprocentowania

Wysokie oprocentowanie stałe to nie zawsze wysoki zarobek. Banki często stosują różne progi kwotowe, za sprawą których na promocyjną stawkę można liczyć tylko przy niższych kwotach (na przykład 10 000 czy 20 000 złotych) lub przez określony czas. Czasami kwota lokaty może zostać rozbita na kilka rachunków, dzięki czemu nadal całość wypadnie korzystnie.

  • Czas trwania lokaty

W zdecydowanej większości przypadków lokata zawierana jest na czas określony, co oznacza, że zerwanie lokaty przed terminem wskazanym w umowie oznacza całkowitą utratę zysku. Wypłacany jest jedynie kapitał. Zanim zatem zainwestujesz, oszacuj, czy rzeczywiście możesz „zamrozić” daną kwotę na taki termin. Być może zamiast inwestycji rocznej lepiej wybrać lokatę kwartalną?

  • Rodzaj oprocentowania

Do wybory masz oprocentowanie stałe lub oprocentowanie zmienne. Rzadziej spotyka się lokaty z oprocentowaniem progresywnym, wzrastającym z miesiąca na miesiąc.

Jeśli nie lokaty bankowe, to co: sposoby na oszczędzanie

Mimo że aktualna oferta instytucji finansowych nie jest imponująca, banki proponują kilka ciekawych lokat, które warto wziąć pod rozwagę. Niekoniecznie musi to być lokata złotówkowa – kusząca wydaje się lokata walutowa. Możesz także zdecydować się na alternatywę, jaką są konta oszczędnościowe. Są one oprocentowane i gwarantują stały dostęp do środków zgromadzonych na rachunku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *