Jak zostać w UK po Brexicie?

Jak zostać w UK po Brexicie

Jak zostać w UK po Brexicie

Brexit – słowo, które spędza sen z powiek obcokrajowców, którzy lata temu postanowili związać swoje życie zawodowe i prywatne z Wielką Brytanią. Na szczęście, dzięki rozwiązaniom opracowanym przez brytyjskie rządy w porozumieniu z organami Unii Europejskiej, wyjście Anglii z Unii Europejskiej nie będzie oznaczać dla imigrantów powrotu do swojej ojczyzny. Co zrobić, aby, nie będąc brytyjskim obywatelem, nadal móc mieszkać na terenie Zjednoczonego Królestwa, a przede wszystkim móc w nim legalnie pracować?

Rezydentura brytyjska

Do tej pory status stałego rezydenta brytyjskiego uzyskiwali obcokrajowcy, którzy przebywali w UK przez okres minimum 5 lat, dowodem czego było posiadanie przez nich karty stałego pobytu. Termin ważności dokumentu uprawniający osoby bez obywatelstwa brytyjskiego do przebywania, mieszkania oraz podjęcia pracy na terytorium Zjednoczonego Królestwa kończy się jednak wraz z ostatnim dniem tego roku.

Każdy, kto od 1 stycznia 2021 będzie chciał w dalszym ciągu traktować UK jako centrum swojego życia zawodowego i osobistego, a kto nie jest jej pełnoprawnym obywatelem, jest zobowiązany do złożenia wniosku o status osoby osiedlonej. Proces ten dotyczy również rezydentów.

Status osoby osiedlonej

Stały status osoby osiedlonej, podobnie jak status rezydenta, mogą otrzymać jedynie ci obcokrajowcy, których życie biznesowe i prywatne toczy się w Wielkiej Brytanii minimum od 5 lat. Brytyjski settled status powinny uzyskać nie tylko osoby czynne zawodowo, ale również przyjezdni, którzy aktualnie przebywają na emeryturze, zajmują się wychowywaniem dzieci lub ich życie z innych względów toczy się właśnie w UK.

Status osoby osiedlonej uprawnia do legalnej pracy czy otrzymywania świadczenia emerytalnego, ale także do opieki zdrowotnej, zasiłków czy edukacji. Procedura wystąpienia o stały pobyt na terenie Wysp Brytyjskich nie dotyczy jedynie obywateli Anglii oraz Irlandii.

Wniosek o status osoby osiedlonej

Przyznanie statusu osoby osiedlonej odbywa się na podstawie wniosku złożonego przez osobę zainteresowaną. Do kompleksowego dopełnienia formalności będzie potrzebny dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty lub paszport), a także aktualne zdjęcie w wersji cyfrowej. Najważniejszym czynnikiem przychylnego rozpatrzenia wniosku o przyznanie statusu osoby osiedlonej jest wykazanie faktu, że przez minimum 5 lat wnioskodawca prowadził swoje życie zawodowe i osobiste w obrębie Zjednoczonego Królestwa.

Istnieje kilka sposobów, aby to zrobić. Weryfikacja może nastąpić poprzez rejestr podatkowu HMRC (brytyjski odpowiednik polskiego urzędu skarbowego) lub rejestr świadczeń publicznych należący do Department for Work and Pensions (Ministerstwo Pracy i Emerytur) .

Jeżeli wykazanie pobytu na terenie Wielkiej Brytanii przez ostatnie 5 lat z użyciem powyższych metod, nie jest możliwe, akceptowalne będzie również przedstawienie potwierdzeń w postaci odcinków wypłat, wyciągów bankowych, umowy o pracę lub listu od pracodawcy potwierdzającego zatrudnienie, a także stempli paszportowych świadczących o podróży do Wielkiej Brytanii. Przydatne mogą okazać się także mniej standardowe dowody, takie jak zachowane bilety lotnicze lub kolejowe potwierdzające przybycie do UK, rachunki za media, podatek miejski, a nawet listy, faktury oraz certyfikaty wysłane przez wiarygodne placówki edukacyjne.

Brak konieczności udowadniania pobytu w UK przez ostatnie 5 lat życia jest możliwy wyłącznie dla osób posiadających brytyjską kartę stałego pobytu, a także dla tych, którzy posiadają zarejestrowaną i prowadzoną w Anglii działalność gospodarczą, na przykład na podstawie spółki LTD lub samozatrudnienia (sprawdź: https://www.taxangels.pl/rejestracja-spolki-limited/).

Obywatelstwo brytyjskie

Po kolejnych 12 miesiącach osoby z ważnym settled statusem mogą ubiegać się o uzyskanie brytyjskiego obywatelstwa. Jakie są wymagania jego uzyskania? Po pierwsze prowadzenie swojego życia prywatnego i zawodowego na terenie Zjednoczonego Królestwa przez okres minimum 6 lat. Po drugie brak konfliktów z prawem, a także samodzielność finansowa. Istotna jest także nienaganna znajomość języka angielskiego oraz historii i kultury brytyjskiej.

Uzyskanie statusu osoby osiedlonej będzie wystarczającym posunięciem w przypadku, gdy w UK toczy się wyłącznie nasze życie zawodowe. Jeżeli jednak Wielka Brytania jest głównym kierunkiem życiowym ze względów prywatnych, warto rozważyć złożenie wniosku o przyznanie obywatelstwa.

Wszystkie wspomniane wyżej kwestie opisane są dokładnie na blogu TaxAngels w artykule: Jak zostać w UK po Brexicie?.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *