Konsolidacja kredytu hipotecznego – dla kogo?

Konsolidacja kredytu hipotecznego - dla kogo?

Konsolidacja kredytu hipotecznego - dla kogo?

Konsolidacja kredytu hipotecznego to usługa finansowa, umożliwiająca połączenie spłaty kilku comiesięcznych zobowiązań dokonywanych w różnych terminach w jedną, często niższą ratę. Podpowiadamy, czym jest konsolidacyjny kredyt hipoteczny, kto może się o niego ubiegać oraz dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

Co to jest konsolidacja zobowiązań?

Co to jest kredyt konsolidacyjny? Według wszelkich dostępnych definicji, kredyt konsolidacyjny to połączenie kilku zobowiązań finansowych w jeden kredyt. W praktyce uzyskanie kredytu konsolidacyjnego oznacza, że wszystkie zobowiązania finansowe kredytobiorcy, jak kredyty i pożyczki, zostały spłacone ze środków pozyskanych od banku. W efekcie kredytobiorca ma już spłacone wszystkie zobowiązania, które podlegają konsolidacji i do spłaty pozostaje mu jedynie kredyt konsolidacyjny.

W ramach kredytu konsolidacyjnego można połączyć w jeden kredyt kilka zobowiązań:

  • kredyt gotówkowy,
  • kredyt w rachunku bieżącym,
  • kartę kredytową,
  • kredyt hipoteczny (w niektórych przypadkach),
  • kredyt ratalny,
  • kredyt na samochód.

Kredyt konsolidacyjny pod hipotekę

Kredyt konsolidacyjny pod hipotekę to konsolidacja zobowiązań z koniecznością zabezpieczenia, którym jest hipoteka na nieruchomości.

Kiedy można ubiegać się o kredyt hipoteczny konsolidacyjny?

Aby uzyskać konsolidacyjny kredyt hipoteczny, należy spełnić kilka kluczowych warunków. W przypadku kredytu konsolidacyjnego hipotecznego konieczne jest posiadanie przez kredytobiorcę zabezpieczenia hipotecznego. Jeśli nie posiada on żadnej nieruchomości, może liczyć wyłącznie na uzyskanie kredytu konsolidacyjnego gotówkowego.

Niezbędnym warunkiem jest również posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej, ocenianej na podstawie dochodów, a także wiarygodności kredytowej potwierdzonej na podstawie raportów z BIK i innych instytucji gromadzących informacje o historii kredytowej konsumentów.

Konsolidacja kredytu pod hipotekę jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy konsument ma „na głowie” kilka zobowiązań finansowych i chciałby obniżyć miesięczne koszty z tym związane czy też zwiększyć własną zdolność finansową.

Czym różni się kredyt konsolidacyjny hipoteczny od gotówkowego?

Wyróżnia się kredyt konsolidacyjny hipoteczny i kredyt konsolidacyjny gotówkowy. Pierwszy z nich wymaga od konsumenta zabezpieczenia w formie nieruchomości. W drugim przypadku do uzyskania konsolidacji gotówkowej jednym z ważniejszych wymogów jest udokumentowanie dochodów, a więc wykazanie przez kredytobiorcę swoich stałych, comiesięcznych zarobków. Kredyty konsolidacyjne hipoteczne, z uwagi na solidne zabezpieczenie, jakim jest hipoteka, oferują z reguły o wiele atrakcyjniejsze warunki kredytowania niż ma to miejsce w przypadku konsolidacji gotówkowej. Nie jest to jednak regułą. Przed dokonaniem wyboru rodzaju konsolidacji zobowiązań, warto więc poradzić się eksperta finansowego, który dobierze optymalną ofertę do naszych potrzeb i możliwości.

Czy warto zaciągać kredyty konsolidacyjne pod hipotekę?

Zdecydowanie tak! Kredyt konsolidacyjny hipoteczny to połączenie paru zobowiązań finansowych (np. pożyczek i kredytów) w jedno, a więc zamiast spłacać kilka miesięcznych rat w różnych wysokościach i terminach spłat, kredytobiorca ma do zapłaty tylko jedną ratę kredytu konsolidacyjnego, a jego zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomości. Kredyt konsolidacyjny hipoteczny przyznawany jest na długi okres czasu, zwykle ma niższe oprocentowanie niż konsolidacyjny kredyt gotówkowy, a także przyznawany jest na większe sumyKonsolidacja kilku zobowiązań w jedną, niższą ratę, daje kredytobiorcy możliwość znacznego odciążenia domowego budżetu najczęściej kosztem wydłużenia czasu spłaty kredytu. Kredyt hipoteczny konsolidacyjny można otrzymać nawet na 30 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *