12 września 2024

Kredyt na budowę domu – od czego zacząć?

Kredyt na budowę domu

Kredyt na budowę domu

Postawienie nawet niewielkiego domu jest coraz droższe. Podwyżki cen materiałów budowlanych i wykończeniowych poważnie odczuli inwestorzy. Jednak w dłuższej perspektywie budowa domu i tak jest bardziej opłacalna niż wynajmowanie nieruchomości przez wiele lat. Budowę domu najlepiej sfinansować kredytem budowlano -hipotecznym, zwanym popularnie „kredytem na budowę domu”.

Nieopłacalne samodzielne poszukiwanie ofert

Wiele banków posiada ofertę kredytów budowlanych, które pomagają sfinansować tak dużą inwestycję, jaką jest budowa domu. Samodzielne szukanie ofert kredytowych, które przecież są pisane skomplikowanym i niezrozumiałym dla większości odbiorców językiem, jest uciążliwe, długotrwałe i może narazić klienta na duże straty, jeżeli  źle wybierze ofertę. Pomoc doradcy kredytowego jest w takim wypadku nieoceniona, ponieważ specjalista pomoże klientowi wybrać najbardziej zoptymalizowany i spersonalizowany kredyt hipoteczny.

Najważniejsze informacje o kredycie

Kredyt budowlano-hipoteczny łączy w sobie dwa rodzaje kredytowania.  Na etapie inwestycji jest zwykłym kredytem budowlanym. Po zakończeniu budowy staje się w kredyt hipoteczny. Środki z kredytu na budowę domu wypłacane są w transzach na wniosek kredytobiorcy. Jest wymagane, aby wniosek o wpłatę każdej transzy był poparty dokumentacją potwierdzającą ukończenie kolejnych etapów budowy. Najważniejszym wymogiem, jaki trzeba spełnić, aby uzyskać kredyt na dom, jest posiadanie działki, na której powstanie wymarzony dom kredytobiorcy. Niektóre banki kredytują także zakup ziemi , a inne uznają wcześniejsze kupienie działki za wkład własny.

Dokumenty niezbędne do uzyskania kredytu na budowę domu

Uzyskanie pożyczki hipotecznej przeznaczonej na budowę domu wymaga zakończenia etapu planowania budowy i dostarczenia do banku następujących dokumentów: pozwolenia na budowę, projektu budowlany, aktu notarialnego potwierdzającego zakup działki, zaświadczenia o dochodach, odpisu z księgi wieczystej, dziennika budowy, warunków zabudowy oraz plan zagospodarowania terenu, kosztorysu z etapami budowy.

Blokada wypłaty środków z kredytu

Kredyt na budowę domu to wsparcie przeznaczone na konkretny cel. Nie można nim finansować innych zobowiązań. Bank może zblokować  wypłaty kolejnych transz kredytu, jeżeli kredytobiorca wydaje pieniądze niezgodnie z nich przeznaczeniem lub jeżeli prace budowlane nie mogą wykonywane zgodnie z dostarczonym przez klienta harmonogramem. Sprawdź także: doradca kredytowy w Szczecinie.

Najlepszy kredyt hipoteczny to taki, którego rata nie będzie rujnowała naszych domowych finansów przez najbliższe 20-30 lat. Doradca kredytowy pomoże znaleźć odpowiednią ofertę i przygotować wymagane dokumenty. Wyjaśni również zrozumiałym językiem szczegóły oferty i odpowie na nurtujące klienta pytania. Bardzo ważnym aspektem przy wyborze kredytu na budowę domu jest  stawka, jaką przyjmuje bank do wyliczenia tzw.: szacunkowego kosztu wybudowania 1m2. Ma ona ogromne znaczenie dla wyceny budowy domu. Stawki mogą się różnić w poszczególnych bankach o kilkaset złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *