Kredyt ratalny na meble – wady i zalety

Kredyt ratalny na meble – wady i zalety

Kredyt ratalny na meble – wady i zalety

Skąd wziąć pieniądze na meble do nowego mieszkania? Zamiast naruszać oszczędności, postaw na kredyt ratalny. Raty na meble możesz otrzymać w wielu sklepach meblowych, choć na nieco odmiennych zasadach. Zanim zdecydujesz się na tego typu finansowanie, sprawdź zalety i wady kredytów ratalnych na meble.

Zalety kredytów ratalnych

Kredyt ratalny w sklepie może wziąć niemal każda osoba ze stałą pracą i zarobkami na poziomie min. 1 000 zł netto. Aby otrzymać pozytywną decyzję kredytową, trzeba spełnić kilka warunków, choć wzięcie kredytu ratalnego na meble wcale nie jest trudne. 

Proste procedury i szybka decyzja

Raty na meble można uzyskać w prosty sposób – bezpośrednio w sklepie lub w trakcie zakupów online. Oznacza to, że możesz otrzymać kredyt ratalny nawet w kilka minut, oczywiście po przedstawieniu wymaganych dokumentów. Do kwoty 25 000 zł Ikano Bank nie wymaga zaświadczeń potwierdzających uzyskanie dochodów. Z dokumentów potrzebnych przy ubieganiu się o kredyt wymagany jest jedynie dowód osobisty lub karta stałego pobytu. Do plusów tego rozwiązania zaliczamy też łatwość spłaty i możliwość dopasowania okresu kredytowania do własnych potrzeb. W przypadku kredytu ratalnego w Ikano Banku okres ten wynosi od 12 do 48 miesięcy.

Minimum formalności

Aby uzyskać kredyt ratalny, należy spełnić warunki dotyczące minimalnych zarobków i okresu zatrudnienia oraz dostarczyć niezbędne dokumenty (dowód osobisty lub karta stałego pobytu). Ikano Bank Oddział w Polsce – umożliwiający zakupy na raty w IKEA – wymaga wyłącznie dostarczenia danych z dowodu osobistego lub karty stałego pobytu (w przypadku kredytów powyżej 25 000 zł również zaświadczenia o zarobkach i zatrudnieniu), danych pracodawcy, a także informacji o źródle i wysokości dochodu oraz planowanej kwocie zakupów w IKEA. Nie musisz więc gromadzić grubej teczki z dokumentacją jak w przypadku niektórych kredytów.

Korzystny wpływ na zdolność kredytową

Na ocenę zdolności kredytowej wpływają m.in. wysokość zarobków, stan cywilny i historia kredytowa. Jeśli w niedalekiej przyszłości planujesz zaciągnąć kredyt hipoteczny, zadbaj o zbudowanie wiarygodnej historii kredytowej poprzez… raty na meble. Regularnie spłacane zadłużenie jest dla banku sygnałem, że ma do czynienia z rzetelnym wnioskodawcą, co może korzystnie wpłynąć na decyzję instytucji w sprawie kredytu.

Możliwość ubezpieczenia zakupów 

Wybierając kredyt ratalny, możesz zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie, które bank doliczy do miesięcznej raty. Taka składka nie jest wysoka, a stanowi zabezpieczenie przed nieprzewidzianymi sytuacjami. W praktyce oznacza to ratę miesięczną większą o kilka złotych i ochronę na wypadek nieumyślnego uszkodzenia towarów, utraty pracy, niezdolności do pracy, poważnej choroby czy śmierci. Ubezpieczenie warto wybrać szczególnie w przypadku wyższych kwot kredytu i dłuższego okresu spłaty. 

Wady kredytów ratalnych

Wady tego rozwiązania wynikają najczęściej z niedotrzymania warunków kredytu. Zanim zrobisz zakupy na raty w IKEA lub innym sklepie meblowym, upewnij się, że będziesz w stanie co miesiąc spłacać określoną kwotę. Pamiętaj, że nieregularne spłacanie kredytu ratalnego może negatywnie wpłynąć na Twoją historię i zdolność kredytową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *