Lokata terminowa na 3 miesiące lub na 6 miesięcy – co warto wiedzieć?

Lokata terminowa na 3 miesiące lub na 6 miesięcy – co warto wiedzieć?

Lokata terminowa na 3 miesiące lub na 6 miesięcy – co warto wiedzieć?

3-miesięczny lub 6-miesięczny okres trwania lokaty – to jedno z dwóch rozwiązań najczęściej wybieranych przez klientów. Warto zwrócić uwagę na różnice dotyczące tych dwóch zakresów dat.

W zależności od banków oprocentowanie lokat 3-miesięcznych i 6-miesięcznych może być takie samo lub nieznacznie się różnić. Trzeba wziąć także pod uwagę oprocentowanie nowych środków, żeby wybrać ofertę, która będzie w danej sytuacji najkorzystniejsza.

Lokata na 3 miesiące a na 6 miesięcy – którą warto wziąć?

Lokata 3-miesięczna to bezpieczny sposób na zysk ze zgromadzonego kapitału. Jej atutem jest to, że nie trzeba długo czekać na kapitalizację środków. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie wówczas, gdy nie chcemy podejmować zbyt dużego ryzyka, a ponadto zależy nam na tym, żeby szybko odzyskać zainwestowane środki. Warto mieć bowiem na uwadze to, że często zerwanie lokaty wiąże się z utratą zgromadzonych przez cały okres jej trwania odsetek.

Lokata 6-miesięczna to z kolei dobre rozwiązanie, gdy środki na niej umieszczone nie są niezbędne w danej chwili. Jej oprocentowanie jest często nieco wyższe niż lokaty 6-miesięcznej. Jest to szczególnie widoczne przy wzroście stóp procentowych, które są głównym czynnikiem wpływającym na wysokość odsetek z depozytów. Dużo większą dysproporcję można jednak zauważyć na lokatach na nowe środki, przy których depozyt jest oprocentowany nawet 2-3 razy wyżej niż w klasycznym przypadku, co pozwala na osiągnięcie dużych oszczędności, szczególnie w półroczu.

Jeśli zatem nie zależy nam na korzystaniu z deponowanych środków, warto postawić na dłuższą lokatę 6-miesięczną, chyba że będziemy mieli do czynienia ze zmienną sytuacją rynkową związaną ze wzrostem stóp procentowych ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski. Wówczas warto skorzystać z lokaty 3-miesięcznej i po wypłaceniu środków z zyskiem, przejść na kolejną lokatę, która będzie już oprocentowana wyżej. Osobną kwestią jest kapitalizacja odsetek.

Kapitalizacja odsetek – co warto o niej wiedzieć i jak wpływa ona na zyski z lokaty?

Kapitalizacja odsetek to częstotliwość ich dopisywania do kapitału w trakcie korzystania z danego produktu bankowego, jak np. lokaty terminowe. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest jak najczęstsza kapitalizacja. Z czego to wynika? W takim przypadku oprocentowanie depozytu jest naliczane za każdym razem od zwiększonej kwoty. Dzięki temu możliwe jest szybsze zgromadzenie oczekiwanej kwoty oszczędności. Przy lokatach bankowych najczęściej kapitalizacja występuje na koniec okresu depozytu. Może się jednak zdarzyć, że bank zaoferuje częstsze doliczanie odsetek (np. raz na miesiąc). Wówczas już po 3 lub 6 miesiącach można zauważyć różnicę w porównaniu do klasycznie kapitalizowanych lokat.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze lokaty?

Niezależenie od wyboru okresu lokacyjnego, obok częstotliwości kapitalizacji oraz wysokości oprocentowania warto przy zakładaniu depozytu zwrócić uwagę na taką kwestię jak minimalna i maksymalna kwota wpłaty na lokatę czy też zasady jej obsługi. Na tym tle wyróżnia się szczególnie Santander Consumer Bank – bank od kredytów, w którym oprocentowanie lokaty jest zbliżone do stóp procentowych określanych przez Narodowy Bank Polski, a przy 3-miesięcznej lub 6-miesięcznej lokacie można wybierać między kwotą od 1.000 aż do 400.000 złotych. Co więcej, lokata oferowana przez Santander Consumer Bank – bank od kredytów może być w całości obsługiwana online, z poziomu bankowości internetowej. Nie trzeba zatem wychodzić z domu, żeby skorzystać z udogodnień w zakresie lokat i operowania nimi, jakie oferuje w oszczędzaniu bank.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *