Na czym polega zdolność kredytowa?

Na czym polega zdolność kredytowa?

Na czym polega zdolność kredytowa?

Marzy Ci się nowy samochód, dom lub mieszkanie? Prawdopodobnie, aby zrealizować te plany będziesz potrzebować kredytu lub pożyczki. O tym, czy je otrzymasz zadecyduje Twoja wiarygodność kredytowa. Na czym ona polega i co na nią wpływa, wyjaśniamy szczegółowo poniżej.

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to istotna kwestia dla osób zainteresowanych wzięciem kredytu lub pożyczki. Określa ona nasze możliwości spłacenia zadłużenia wraz z odsetkami, prowizją i innymi dodatkowymi kosztami. Ocena zdolności pokazuje, czy będziemy w stanie systematycznie i w terminie spłacać zobowiązanie. Banki i firmy pożyczkowe zabezpieczają się się w ten sposób przed Klientami z trudnościami finansowymi, którzy mogą okazać się w danym momencie niewypłacalni i niezdolni do spłaty kredytu lub pożyczki.

Dodatkowo, pamiętajmy, że wiarygodność kredytowa Klienta nie decyduje jedynie o przyznaniu lub odrzuceniu wniosku o pożyczkę lub kredyt. Wpływa ona również, zwłaszcza podczas brania kredytu, na wysokość przyznawanej sumy. Im lepsza nasza sytuacja finansowa, tym wyższa kwota może zostać nam przyznana. Jednak niech nie zwiedzie nas ocena w jednym banku lub firmie pożyczkowej. Każda instytucja kieruje się innymi procedurami podczas dokonywania oceny zdolności kredytowej. Dlatego więc może zdarzyć się tak, że gdy w jednym banku nasza wiarygodność zostanie oceniona pozytywnie, w drugim nasz wniosek może zostać odrzucony lub wysokość pożyczanej kwoty może być niższa.

Od czego zależy zdolność kredytowa?

Obliczenie zdolności kredytowej Klienta to często skomplikowany proces, który wymaga od instytucji finansowej przeanalizowania wielu czynników związanych z naszym życiem zawodowym i prywatnym. Jak sprawdzić zdolność kredytową? Pod uwagę brane są takie kwestie jak dochód, źródło dochodu, koszty utrzymania w wymiarze miesięcznym (czynsz, media itd.), czy aktualny stan zadłużenia (np. spłacane kredyty, alimenty, ilość posiadanych kart kredytowych). Oprócz konkretnych liczb, które są brane pod uwagę, innymi, ważnymi danymi na temat Klienta są również wiek, stan cywilny, status majątkowy i mieszkaniowy, wykształcenie, objęte stanowisko i staż pracy, liczba osób na utrzymaniu oraz historia kredytowa. Ponadto, istotnymi kwestiami są również rodzaj i wysokość kredytu, okres spłaty lub dodatkowe zabezpieczenia finansowe. Podczas korzystania z kredytu lub pożyczek, warto postawić na sprawdzone i zaufane firmy, na przykład, Feniko.pl bezpieczne pożyczki online, nawet do 2 000 zł.

Ocena zdolności kredytowej polega na szczegółowej i indywidualnej analizie naszej sytuacji życiowej, majątkowej, finansowej i zawodowej. To właśnie od oceny zdolności kredytowej zależy, czy nasz wniosek zostanie przyjęty, odrzucony lub czy wysokość przyznawanej nam pożyczki lub kredytu nie zostanie obniżona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *