Najpopularniejsze oferty pracy w agencjach tymczasowych
Korzystanie z usług agencji tymczasowych to świetny sposób na szybkie i skuteczne znalezienie dobrze płatnej pracy na określony okres czasu. Jakie oferty cieszą się największą popularnością w takich agencjach? W naszym artykule znajdziesz ich porównanie.
Praca tymczasowa – dlaczego warto ją wybrać?
Stała praca ma wiele zalet, jednak nie każdy szuka takiego zatrudnienia. Mimo że umowa o pracę daje pewne bezpieczeństwo i stały dochód, wiele osób preferuje inne formy zatrudnienia. Powodem może być na przykład brak możliwości podjęcia stałej pracy ze względu na różne ograniczenia związane ze zdrowiem czy życiem osobistym. Innym po prostu zależy na sezonowym dorobieniu dużej sumy pieniędzy, aby przez resztę roku poświęcić się czemuś innemu. A jeszcze inni szukają pojedynczych zleceń ze względu na specyfikę branży, w której się specjalizują.
W takich przypadkach idealnym rozwiązaniem jest podjęcie pracy tymczasowej. Jak wskazuje sama nazwa, jest to zatrudnienie na określony okres, zazwyczaj jednego sezonu. Oferty prac tymczasowych pojawiają się w związku z nagłym wzrostem zapotrzebowania na dane usługi. Najczęściej wiąże się ono z inwestycjami na danym obszarze czy też zbiorami.
Czym charakteryzuje się praca tymczasowa?
Praca tymczasowa kojarzy się z wyjazdami za granicę, jednak oferty zatrudnienia tymczasowego można znaleźć również w Polsce. Wiele zawodów – jak choćby te związane z budownictwem czy inżynierią – funkcjonuje w oparciu o ograniczone czasowo kontrakty, które można pozyskiwać również przez agencje pracy. Praca tymczasowa często jest bardzo dobrze płatna, zwłaszcza jeśli wymaga gotowości do podjęcia jej od zaraz.
Najpopularniejsze rodzaje pracy tymczasowej
Najczęściej kojarzymy pracę tymczasową z pracą fizyczną. Skojarzenie to nie jest jednak trafne. W wielu branżach można znaleźć tymczasowe oferty – wystarczy sprawdzić na przykład oferty pracy Antal, agencji rekrutacyjnej, zajmującej się między innymi pozyskiwaniem pracowników z branży IT. Jest wiele branż, w których pracuje się projektowo, na zasadzie freelancingu – jak choćby grafika, programowanie czy marketing.
Jak szukać pracy tymczasowej?
Przy podejmowaniu pracy tymczasowej bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na wszystkie szczegóły kontraktu oraz sprawdzenie renomy agencji, która go oferuje. Nie należy akceptować ofert bez kontraktu, z deklaracją podpisania po przyjeździe na miejsce. Sprawdzić należy nie tylko dane agencji, ale również firmy, z którą podejmuje się współpracę.
Bardzo ważne jest również dokładne ustalenie pensji oraz dodatkowych benefitów, które przysługują pracownikowi na miejscu. Przy sezonowych pracach tymczasowych pracodawcy często oferują zakwaterowanie, a do tego, na przykład, pakiet posiłków. Nie jest to jednak regułą i nie należy z góry zakładać, że pracodawca zaoferuje nam takie rozwiązanie. Przy błędnym założeniu, może okazać się, że oferta nie spełnia naszych oczekiwań, ponieważ przy takich wydatkach na miejscu, zarobki nie są opłacalne.
Należy zweryfikować również kwestie podatkowe. Oferty tymczasowe zazwyczaj nie wiążą się ze zmianą miejsca rezydencji podatkowej (aby ona nastąpiła, trzeba przebywać na terytorium innego kraju przez dłuższy okres niż 183 dni w roku), jednak należy zadbać o uniknięcie podwójnego opodatkowania