Nieznajomość OWU – błędy przy ubezpieczeniu domu

Nieznajomość OWU – błędy przy ubezpieczeniu domu

Nieznajomość OWU – błędy przy ubezpieczeniu domu

Ubezpieczenie domu może uchronić Twoje finanse przed różnymi skutkami nieprzewidzianych zdarzeń, związanymi m.in. z klęskami żywiołowymi czy kradzieżą mienia. Zanim jednak podpiszesz umowę z ubezpieczycielem, zapoznaj się z OWU – dokumentem zawierającym najważniejsze informacje dotyczące polisy.

Co obejmuje ubezpieczenie domu? Sprawdź OWU!

Dom to spełnienie marzeń wielu osób. Wybudowany i wykończony zgodnie z własnymi potrzebami, nierzadko postrzegany jest jako azyl bezpieczeństwa. Aby jednak poczuć się w pełni komfortowo w swoich własnych czterech ścianach, warto zainwestować w polisę, która zabezpieczy nieruchomość przed różnymi zdarzeniami losowymi. Dlaczego?

Nie bez przyczyny mówi się, że „przezorny zawsze ubezpieczony” – nigdy nie wiadomo, co przyniesie dzień. Umowa podpisana z firmą ubezpieczeniową może złagodzić skutki różnych zdarzeń losowych (związane np. z włamaniami, pożarem czy powodzią). Jednak co wchodzi w zakres ochrony i jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać wsparcie z ubezpieczalni? Wszystkie najważniejsze informacje o wykupionej ofercie znajdziesz w OWU, czyli w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

OWU a ubezpieczenie domu – co można w nim znaleźć?

OWU może różnić się w zależności od rodzaju polisy – w dokumencie mieszczą się informacje dotyczące m.in.:

  • używanych pojęć – definicje wyjaśniają trudne terminy, z którymi możesz spotkać się w trakcie wybierania odpowiedniej oferty firmy ubezpieczeniowej;
  • obowiązków ubezpieczonego – które należy spełnić, aby polisa została wypłacona (mogą dotyczyć np. stanu technicznego zamieszkiwanego domu);
  • zasad zawarcia umowy – w tym punkcie powinny znaleźć się m.in. wzmianki o czasie trwania ochrony;
  • zakresu polisy – czyli tego, co ona obejmuje (jakie części nieruchomości zostaną objęte ochroną).

Chcesz zadbać o zamieszkiwaną nieruchomość oraz znajdujące się na jej terenie mienie? Postaw na ubezpieczenie domu za pośrednictwem PKO Banku Polskiego – do wyboru masz kilka pakietów, dzięki którym zyskasz m.in. assistance dla domu 24/7 (obejmujący usługi różnych fachowców, np. hydraulika). Oblicz składkę, wybierz metodę płatności i postaw na ochronę nieruchomości z przejrzystym OWU.

Gdzie można znaleźć OWU?

Ogóle Warunki Ubezpieczenia to istotny dokument, którego nieznajomość może prowadzić do różnych konsekwencji, w tym także tych związanych z wypłatą świadczenia. Związane jest to z zapisami o wyłączeniach – opisem konkretnych sytuacji, w których towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić pokrycia kosztów związanych np. z uszkodzeniem nieruchomości czy rabunkiem.

Dlatego poszukując korzystnego ubezpieczenia domu, warto zawczasu zajrzeć do OWU. Gdzie można je znaleźć? Ogólne Warunki Ubezpieczenia otrzymasz w formie papierowej jeszcze przed podpisaniem umowy oraz odnajdziesz je na stronie internetowej ubezpieczyciela.

Wskazówka:OWU to wielostronicowy dokument, którego zrozumienie może sprawić nie lada kłopot. Dlatego podczas analizy jego poszczególnych zapisów skorzystaj z pomocy np. doradcy w banku lub prawnika, który wyjaśni Ci krok po kroku zawiłości OWU.

Zasady OWU są ustalane indywidualne przez towarzystwa ubezpieczeniowe, jednak muszą być sformułowane zgodnie z postanowieniami ustawy o działalności ubezpieczeniowej oraz przepisami kodeksu cywilnego. Dlatego niezwykle istotne jest dokładne przeanalizowanie wszystkich zapisów w otrzymanym OWU, gdyż mogą one różnić się od siebie niewielkimi, jednak znaczącymi szczegółami.

Materiał partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *