Planowanie spłaty pożyczki – kilka podstawowych porad

Planowanie spłaty pożyczki – kilka podstawowych porad

Planowanie spłaty pożyczki – kilka podstawowych porad

Gdy decydujemy się na skorzystanie z pożyczki pozabankowej, chcemy, żeby było to rozwiązanie jak najkorzystniejsze. Dodatkowe środki na koncie z pewnością pomogą w trudnym czasie, nie chcemy jednak, by spłata zobowiązania okazała się uciążliwa. Jak ją planować, by tego uniknąć?

Brać czy nie brać?

Planowanie to istotny element wszystkich podejmowanych przez nas decyzji, zwłaszcza tych finansowych. Pożyczając pieniądze, nie powinniśmy koncentrować się jedynie na wynikających z tego korzyściach majątkowych. Zakup nowego telewizora lub samochodu nie powinien odwracać naszej uwagi od najważniejszego, czyli od spłaty. W końcu nie jest to jedynie jednorazowa czynność – przez co najmniej kilka miesięcy nasz domowy budżet będzie szczuplejszy niż zwykle. 

O spłacie warto więc myśleć jeszcze przed pożyczeniem. Najlepiej zacząć od zadania sobie prostego pytania – czy pożyczka jest mi w tym momencie niezbędna? Czy nie jest to jedynie chwilowy kaprys? Oczywiście, w wielu sytuacjach sięgnięcie po pożyczkę pozabankową okazuje się strzałem w dziesiątkę. Bywa jednak i tak, że z kosztami chwilowej słabości musimy się potem zmagać przez kilka kolejnych miesięcy.   

Kwota na miarę możliwości     

Jeśli już podejmiemy decyzję o skorzystaniu z dodatkowego finansowania, nie zapomnijmy o tym, by kwotę pożyczki dopasować do swoich możliwości. Nie wymaga to dużego wysiłku, zwłaszcza że pożyczkodawcy sami starają się uświadamiać klientów w tej kwestii. W jaki sposób? Zaglądając do sieci, możemy skorzystać z kalkulatorów pożyczkowych. Wpisując interesującą nas kwotę oraz okres kredytowania otrzymamy przejrzystą informację odnośnie wysokości rat. To wystarczy, by ustalić, czy spłata kredytu znacząco odbije się na stanie naszych domowych finansów.     

Dogodny termin spłaty

Podczas zawierania umowy z pożyczkodawcą ustalamy też najbardziej dogodny dla nas termin spłaty. Raty najlepiej spłacać w czasie, gdy jesteśmy pewni, że na koncie mamy wystarczającą ilość środków. Niech będzie to np. dzień po wypłacie. To czas, kiedy opłacamy wszystkie niezbędne rachunki, warto więc doliczyć do tego także spłatę pożyczki pozabankowej. Nie odkładajmy tego na ostatnią chwilę. Pod koniec miesiąca może się okazać, że brakuje nam pieniędzy na spłatę zobowiązania. Trzymajmy się także ustalonych terminów – opóźnienia będą skutkować naliczaniem dodatkowych odsetek.

Dodatkowe czynniki   

W trakcie spłaty może dochodzić do zmian względem pierwotnego harmonogramu. Instytucje finansowe czasem oferują przesunięcie terminu spłaty, jeśli klient spełni odpowiednie warunki. Ich liczba zależy od długości okresu spłaty. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *