Prowadzenie księgowości w jednoosobowej działalności gospodarczej – samodzielnie czy przez biuro rachunkowe?

Prowadzenie księgowości w jednoosobowej działalności gospodarczej – samodzielnie czy przez biuro rachunkowe

Prowadzenie księgowości w jednoosobowej działalności gospodarczej – samodzielnie czy przez biuro rachunkowe

Zarządzanie jednoosobową działalnością gospodarczą wiąże się z prowadzeniem odpowiedniej dokumentacji. Jest to niezbędny element, o którym musi pamiętać każdy przedsiębiorca. Jednym z podstawowych zadań, które musi wykonywać właściciel firmy jest prowadzenie księgowości.

Z poniższego artykułu dowiesz się, jak wygląda księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej oraz czy lepszym rozwiązaniem jest prowadzenie jej samodzielnie czy przez sprawdzone biuro rachunkowe.

Księgowość dla jednoosobowej działalności gospodarczej – charakterystyka

Księgowość dla jednoosobowej działalności gospodarczej może być prowadzona samodzielnie lub przez sprawdzone biuro rachunkowe. 

Warto zaznaczyć, że księgowość w przypadku jednoosobowej działalności może być prowadzona na dwa sposoby, które zawarte są w tzw. księgowości uproszczonej, na którą najczęściej decydują się właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych.

  • Ewidencja przychodów

To pierwszy ze sposobów prowadzenia księgowości, który polega na księgowaniu wszystkich przychodów firmy. Właściciele firmy, którzy decydują się na tę formę rozliczeń są zobligowani to płacenia podatku od przychodu.

  • Księga Przychodów i Rozchodów

Kolejnym ze sposobów prowadzenia księgowości jest Księga Przychodów i Rozchodów (KPiR). Księgowość ta polega na ewidencjonowaniu sprzedaży i wydatków przedsiębiorstwa. W odróżnieniu od ewidencji przychodów w korzystaniu z Księgi Przychodów i Rozchodów można odliczać od podatku koszty uzyskania przychodu.

Prowadzenie księgowości samodzielnie

By móc samodzielnie prowadzić księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej trzeba posiadać odpowiednie predyspozycje oraz wiedzę. Jednak jest to jak najbardziej możliwe.

Aby móc samodzielnie prowadzić księgowość na początku musisz dokładnie zapoznać się z KPiR. Dodatkowo bardzo ważne jest, aby mieć dostęp do profesjonalnego programu księgowego.

Początkowo samodzielne prowadzenie księgowości może wydawać się bardzo skomplikowane, jednak z czasem wszystkie czynności mogą przychodzić z łatwością.

Współpraca z profesjonalnym biurem rachunkowym – zalety

Korzystanie z pomocy biura rachunkowego wiąże się z wieloma zaletami, o których wspominamy poniżej.

  • Bezpieczeństwo

Korzystając z oferty profesjonalnego biura rachunkowego możesz mieć pewność, że wszystkie Twoje dane są bezpieczne.

  • Wygoda

Wszystkimi sprawami związanymi z księgowością zajmie się biuro rachunkowego. Nie musisz martwić się o to, aby dokumenty dostarczyć w terminie czy znaleźć czas, aby rozliczyć faktury.

  • Prawidłowe rozliczanie przychodów

W prowadzeniu księgowości bardzo ważne jest, aby wszystkie działania wykonywać zgodnie z prawem oraz aby trzymać się ustalonych terminów. Biuro rachunkowe zajmie się wszystkim, tak jak należy.

Księgowość dla działalności gospodarczej często bywa bardzo skomplikowana, dlatego warto to zadanie powierzyć profesjonalistom, którzy wybiorą najkorzystniejsze rozwiązania dla Twojej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *