Tematy zyskujące popularność 2014
Czym jest Snapchat i dlaczego był to gorący temat 2014 roku?
Snapchat jest aplikacją na urządzenia mobilne, która swoją premierę miała we wrześniu 2011 roku. Mimo to, swój szczyt popularności w Polsce miała dopiero koło 2014 roku. Założenie konta jest łatwe i szybkie, wystarczy pobrać aplikację na systemie iOS lub Android, wymyślić sobie unikalny login, podać swój adres e-mail i hasło, a następnie zweryfikować konto za pośrednictwem numeru telefonu.
Z tych danych jedynie login pozostaje widoczny dla innych użytkowników. Od tego momentu można bez przeszkód korzystać z aplikacji. Jej zamysł jest dość prosty, Snapchat służy do wysyłania zdjęć i filmików, opcjonalnie opatrzonych komentarzem, do wybranych przez siebie użytkowników. Fenomenem tej aplikacji było pozostawienie w decyzji użytkownika, czy dane zdjęcie będzie się wyświetlało u adresata przez sekundę, dwie czy dziesięć.
W ten sposób Snapchat zaoferował odbiorcom platformę, w której wysyłane treści były tak samo ulotne, jak duch, który znajduje się w symbolu aplikacji. Najdłużej, bo na czas aż 24 godzin, może zostać zapisane zdjęcie na tak zwanym historiami (stories). Poza możliwością wysyłania zdjęć i krótkich filmów wideo dostępna jest również opcja czatu z wybranymi użytkownikami. W jego przypadku wiadomości znikają po pierwszym wyświetleniu, chyba że zostaną zablokowane dotknięciem. W centrum działania aplikacji znajduje się jednak robienie zdjęć, które mogą zostać uzupełnione o wymyślne filtry albo rysunki.
Znajomych można wyszukiwać poprzez adres e-mail lub numer telefonu, nie jest to jednak obowiązkowa czynność. Można również dodawać znajomych za pośrednictwem ich nazwy użytkownika, czy unikalnego snapkodu, generowanego przez aplikację i skanowanego za jej pośrednictwem. W każdej chwili można innego użytkownika usunąć ze swojego grona znajomych, zablokować, czy po prostu ograniczyć mu widoczność własnego profilu.
Co oznacza termin gender i dlaczego ten temat zyskiwał popularność w 2014 roku?
W 2014 roku, w trakcie finału konkursu Eurowizji w Austrii, kontrowersję wzbudził jeden z uczestników, Conchita Wurst. Portretowana przez Thomasa Neuwirtha, austriackiego drag queen. To wystąpienie, kobiety z brodą, wzbudziło burzliwą dyskusję nad pojęciem gender. Funkcjonuje ono już obok od początku lat 70, walcząc o rozróżnienie kulturowo konstruowanych kategorii kobiecości i męskości, od biologicznych cech.
Dyskurs ten wciąż wzbudza ożywione dyskusje, z jednej strony wśród badaczy, próbujący sobie poradzić z różnymi sposobami rozumienia i definiowania płci, jak i wśród szerszej opinii publicznej, próbującej dany termin zrozumieć i nieraz, przez dezinformację, objawiającej się jej znaczenia.
Określenie gender wywodzi się z języka angielskiego, gdzie pojawia się wiele znaczeń określeń na słowo oznaczające płeć. Odnosi się do niego zarówno określenie gender, jak i sex, który z jednej strony oznacza właśnie płeć, a z drugiej czynności seksualne. Ideologia gender podejmuje dyskusję, czy słuszne jest definiowanie płci jedynie na podstawie cech biologicznych i akceptowanie narzuconych im przez kulturę patriarchalną i heteroseksualną ról.