Wypadek na budowie w Wielkiej Brytanii – czy mogę starać się o ubezpieczenie?

Wypadek na budowie w Wielkiej Brytanii - czy mogę starać się o ubezpieczenie

Wypadek na budowie w Wielkiej Brytanii - czy mogę starać się o ubezpieczenie

Polacy pracują w UK także na stanowiskach, w których istnieje wysokie ryzyko wypadku, np.: w rolnictwie, na produkcji, czy na budowie. Wypadek w pracy to sytuacja groźna dla zdrowia i życia.  W wielu przypadkach konieczne jest długie leczenie i rehabilitacja. Wypadki w czasie pracy w Wielkiej Brytanii zdarzają się bez względu na branżę. Dlatego warto przed rozpoczęciem kariery zawodowej znać przepisy dotyczące wypadków i procedurę starania się o odszkodowanie.

Wypadki na budowie

Firmy i pracownicy są  zobligowane do przestrzegania szeregu praw i regulacji, aby zapewnić bezpieczeństwo pracowników. Niestety, pomimo zatrudniania osób przeszkolonych, dbania o szkolenia i środków bezpieczeństwa. Do najczęstszych wypadków na budowie należą: upadek z rusztowania, porażenie prądem, poślizgnięcia się, uraz kręgosłupa, wypadki z użyciem maszyny, zmiażdżenia, urazy głowy, upadek z dachu. Przyczyną wypadków jest niedostateczne zabezpieczenie placów budowy i nieostrożność, awaria urządzeń, używanie niesprawnych narzędzi, brak odzieży ochronnej i kasków, brak treningu stanowiskowego i bałagan. Możliwe jest uzyskanie odszkodowania za wypadek na budowie w Wielkiej Brytanii. Przepisy brytyjskie dotyczące odszkodowań są bardzo skomplikowane i konieczna jest pomoc eksperta w uzyskaniu odszkodowania.

Nie zatajać wypadków

Wypadki są częścią życia. Zdarzają się także w pracy. Jest to wydarzenie stresowe dla pracownika i pracodawcy. Bywa, że szef namawia pracownika, aby nie mówił nikomu, że wypadek miał miejsce podczas wykonywania obowiązków służbowych. Już w szpitalu należy powiedzieć prawdę. Ułatwi to uzyskanie odszkodowania za wypadek na budowie w Wielkiej Brytanii.

Pomoc w uzyskaniu odszkodowania

Ofiara wypadku w pracy ma prawo do odszkodowania. Aby je uzyskać trzeba przejść postępowanie powypadkowe i zaufać ekspertom pomagającym osobom poszkodowanym. Pierwszym etapem postępowania odszkodowawczego jest zebranie informacji o zaistniałym wydarzeniu – czas, miejsce, uczestnicy, rodzaj obrażeń, przebieg zdarzenia, świadkowie. Niezbędna jest dokumentacja medyczna, np.: wypis ze szpitala.

Na podstawie dowodów i zeznań przygotowywana jest specjalna dokumentacja, która wysyłana jest do ubezpieczyciela ofiary wypadku. Obowiązkowe jest wstawiennictwo na komisji lekarskiej, która opisuje zdrowotne skutki zdarzenia. Orzeczenie wydaje lekarz specjalizujący się w danej dolegliwości. Komisja określa też perspektywy co do powrotu zdolności do pracy i proponuje zasadną kwotę odszkodowania. Ubezpieczyciel sprawcy otrzymuje raport z komisji lekarskiej oraz propozycję ugody z proponowanym odszkodowaniem. Jeżeli się nie zgodzi na przedstawione warunki, to sprawa kierowana jest do sądu.

Proces, jakim jest odszkodowanie za wypadek na budowie Wielka Brytania jest czasochłonny i wymaga pomocy specjalisty. Na szczęście wielu ubezpieczycieli próbuje się dogadać z poszkodowanym, ponieważ nie chce narażać się na niemałe koszty sądowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *