Srebro inwestycyjne

Srebro inwestycyjne

Srebro inwestycyjne

Srebro wykorzystuje się przede wszystkim w przemyśle, ale jest również nabywane w celach inwestycyjnych. Osoby, które chciałyby przechowywać w kruszcu część swojego majątku, powinny skupić się na ofercie tak zwanego srebra inwestycyjnego. Co trzeba o nim wiedzieć i czy w ogóle warto inwestować dziś w srebro?

W srebro można inwestować pośrednio, z pomocą specjalnych instrumentów finansowych, jak również bezpośrednio, czyli kupując wykonane z niego produkty. W tym drugim przypadku nie chodzi jednak o nabywanie biżuterii czy monet kolekcjonerskich, lecz o zakup srebra inwestycyjnego w postaci monet bulionowych i sztabek srebra. Takie wyroby są fizycznym nośnikiem wartości, a ich cena zależy niemal wyłącznie od bieżącej sytuacji na rynku kruszcu. Ponadto, w przeciwieństwie do instrumentów finansowych, pozwalają one korzystać ze wszystkich unikalnych właściwości i zalet srebra.

Srebrne monety bulionowe i sztabki srebra

Srebrne monety bulionowe i sztabki produkowane są z czystego srebra, czyli z kruszcu próby 999. Nie mają one walorów kolekcjonerskich, ani ściśle określonego nakładu, dlatego ich ceny zależą niemal wyłącznie od tego, ile zawierają srebra i jaki jest jego bieżący kurs rynkowy.

Sztabka srebra waży najczęściej 1000, 500, 100 lub 31,1 gramów (jedną uncję), natomiast większość monet inwestycyjnych stanowią wyroby jednouncjowe. Co ważne, monety i sztabki oferują praktycznie ten sam zestaw korzyści, tak więc wybór rodzaju srebra inwestycyjnego nie ma większego znaczenia. Ważniejsze jest to, aby kupić ceniony produkt, który w przyszłości będzie można z łatwością odsprzedać innemu inwestorowi. Warunek ten spełniają takie monety bulionowe, jak Krugerrand, Australijski Kangur, Kanadyjski Liść Klonowy czy Wiedeńscy Filharmonicy. Jeśli chodzi o sztabki, nabywcę szybko znajdą wyroby Heraeus, Umicore, Mennicy Polskiej, jak również innych renomowanych producentów złota oraz srebra inwestycyjnego.

Cenione monety bulionowe i sztabki srebra można znaleźć między innymi w Mennicy Polskiej. Z ofertą tego znanego producenta złota i srebra inwestycyjnego można zapoznać się pod adresem: https://inwestycje.mennica.com.pl/produkty-inwestycyjne/srebro/

Ceny srebra inwestycyjnego

Srebro inwestycyjne ma tę zaletę, że jego zakup jest w zasięgu praktycznie każdego, nawet najdrobniejszego inwestora. Zgodnie z obecnym rynkowym kursem kruszcu, za jednouncjowe monety bulionowe i sztabki srebra trzeba zapłacić raptem niespełna 150 złotych. Produkty o większej masie kosztują odpowiednio więcej – jednokilogramowe sztabki około 4500-4700 złotych, a półkilogramowe ponad 2300 złotych.

Warto podkreślić, że ceny srebra inwestycyjnego są znacznie wyższe, niż rynkowy kurs kruszcu. Bierze się to stąd, że cena każdej monety czy sztabki nie zależy wyłącznie od ceny i ilości zawartego w niej srebra – stanowi ona wypadkową kilku czynników, między innymi kosztów produkcji i marży sprzedawcy. Ponadto, w przeciwieństwie do złota lokacyjnego, srebro inwestycyjne jest traktowane nie jako waluta, lecz towar i dlatego podlega opodatkowaniu 23-procentowym podatkiem VAT.

Czy warto zainwestować w srebro?

Srebro jest metalem inwestycyjnym, ale również surowcem przemysłowym. Mimo to, jak pokazuje historia, kruszec ten dobrze zabezpiecza kapitał przed kryzysami gospodarczymi oraz ich późniejszymi następstwami (na przykład wysoką inflacją). W tych okresach cena srebra, podobnie jak cena złota, notuje wyraźne wzrosty, tak więc wiele wskazuje na to, że w dobie epidemii koronawirusa i związanego z nią kryzysu może być podobnie. Trzeba jednak pamiętać, że zakup srebra inwestycyjnego należy traktować jako inwestycję długoterminową – w krótkim horyzoncie czasowym może przejściowo tracić na wartości.

Artykuł sponsorowany. Zdjęcie pochodzi ze strony inwestycje.mennica.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *