Kiedy najlepiej wziąć kredyt hipoteczny? Kilka sprawdzonych wskazówek

Kiedy najlepiej wziąć kredyt hipoteczny Kilka sprawdzonych wskazówek

Kiedy najlepiej wziąć kredyt hipoteczny Kilka sprawdzonych wskazówek

Posiadanie własnego mieszkania to marzenie wielu Polaków. Do jego realizacji potrzeba sporych pieniędzy, które w większości przypadków pochodzą ze specjalnie zaciągniętego na ten cel kredytu. Wzięcie na siebie takiego zobowiązania to spora odpowiedzialność. Podjęcie decyzji o złożeniu wniosku kredytowego powinno nastąpić na odpowiednim etapie życia.

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie bardzo długie. Kolejne raty należy spłacać przez następnych 20, 25 a nawet 30 lat. Będzie on więc towarzyszyć nam przez większość dorosłego życia. Dlatego też zaciągniecie tego rodzaju pożyczki powinno mieć miejsce w odpowiednim momencie. Wszystko po to, by przy ewentualnych problemach natury egzystencjalnej, nie wpaść w pętle zadłużenia. Kiedy zatem najlepiej wziąć kredyt hipoteczny?

Stabilne zatrudnienie

Podstawą zaciągnięcia kredytu hipotecznego jest oczywiście posiadanie stabilnego zatrudnienia. Pewna posada w danej firmie, a także fach, który zostanie doceniony także w innych zakładach pracy (na wypadek potrzeby zmiany pracodawcy), dają poczucie bezpieczeństwa i nie tworzą ryzyka braku wpływów na konto w kryzysowej sytuacji. Nie trzeba bowiem mówić, że utrata zatrudnienia znacząco pogorsza płynność finansową i może spowodować niemożność spłat rat kredytowych. Jednak przy stabilnej pracy i co ważniejsze – dobrze opłacanym zawodzie, takie ryzyko wydaje się minimalne. Zanim więc zdecydujemy się na kredyt, należy odpowiednio zadbać o swoją pozycję na rynku pracy.

Inne zobowiązania

Nie ma sensu starać się o kredyt hipoteczny, jeśli posiadamy już inne, duże zobowiązania finansowe. Bezpieczniej będzie najpierw spłacić poprzednie pożyczki, a dopiero później wnioskować o kolejne. Wpłynie to dobrze na naszą wiarygodność w oczach banku.

Wkład własny

Nie obecnie ofert banków, które dawałyby kredyty hipoteczne bez wymaganego wkładu własnego, jaki na starcie musi dysponować potencjalny kredytobiorca. Jeszcze kilka tygodni temu obligatoryjna kwota wynosiła 20% całości zobowiązania wobec banku. Co istotne – to niejedyne oszczędności, jakie powinniśmy zgromadzić przed zaciągnięciem kredytu. Wniosek nasz zostanie odrzucony, gdy okaże się, że jako wkład własny traktujemy wszystkie posiadane oszczędności. Należy zatem dysponować nieco większą gotówką, by zostawić sobie nieco grosza na tzw. czarną godzinę.

Wiek

Im młodszy klient banku, tym większą ma szanse na uzyskanie kredytu. Nie oznacza to jednak, że każdy z nas powinien teraz brać udział w wyścigach na jak najszybsze zaciągnięcie ogromnej pożyczki na zakup mieszkania. O wiele cenniejsze będzie w oczach banku to, by przedstawić dużo stabilniejszą sytuacją finansową i zawodową.

Pewność co do miejsca stałego pobytu

Żyjemy w bardzo mobilnych czasach. Mało kto wie, w jakim miejscu przyjdzie mu na stałe mieszkać za 5, 10 czy 15 lat. Dlatego też pod tym względem nie należy się z kredytem spieszyć. Jeśli z daną miejscowością nie wiążemy większej przyszłości, to nie ma sensu kupowania w niej lub w okolicy mieszkania dla siebie.

Reasumując

Kredyt hipoteczny nie jest złem koniecznym. To produkt, który bardzo pomaga spełnić swoje marzenie o własnym kącie. To jednocześnie mechanizm przeznaczony dla tych, którzy po prostu mogą sobie na niego pozwolić. Nie ma sensu specjalnie spieszyć się z jego zaciągnięciem. Aby później nie żałować swojej decyzji, lepiej poczekać i np. wzmocnić swoją wiarygodność kredytową poprzez znalezienie stałej pracy czy uzbieranie dodatkowych oszczędności. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy stać nas na kredyt, warto wówczas zgłosić się do doradcy lub eksperta, który przeliczy, czy faktycznie powinniśmy starać się o taką pożyczkę.

Wsparcie merytoryczne – PLCG Wrocław – https://plcg.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *