Lokata terminowa — jakie są rodzaje i jak wybrać świadomie?

Lokata terminowa to ogólne określenie umowy pomiędzy instytucją finansową a deponentem. W artykule wyjaśnimy, jakie są rodzaje lokat i jak znaleźć taką, która okaże się najlepszym wyborem.

Na skutek kilkunastu podwyżek stóp procentowych oprocentowanie lokat jest dziś najwyższe od lat. Umieszczenie środków na lokacie przynosi obecnie nie tylko pewne i bezpieczne, ale także stosunkowo wysokie zyski. Jakie są rodzaje lokat i jak wybrać tę, która okaże się strzałem w dziesiątkę?

Rodzaje lokat a długość okresu lokacyjnego

W zależności od długości trwania umowy lokata terminowa może przybierać formę krótkoterminową (do 12 miesięcy) lub długoterminową (powyżej 12 miesięcy). Wybór optymalnego okresu lokacyjnego powinien być pierwszym kryterium wyboru lokaty. Dlaczego? Przez cały okres trwania umowy Twoje pieniądze będą bowiem zamrożone, a co za tym idzie — niedostępne dla Ciebie. Choć wcześniejsze zerwanie depozytu jest możliwe, efektem takiej decyzji będzie utrata wszystkich lub większości wypracowanych zysków. Zanim podpiszesz umowę lokaty, zastanów się, na jak długo możesz oddać instytucji finansowej swoje pieniądze.

Rada: jeśli chcesz zdeponować większą kwotę (np. kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy złotych), możesz założyć kilka lokat o odmiennych okresach lokacyjnych. Jeśli z powodu nieprzewidzianych wydatków będziesz musiał zakończyć umowę wcześniej, zrezygnujesz wyłącznie z jednej lokaty. Pozostałe wciąż będą na Ciebie pracować, zapewniając zyski.

Rodzaje lokat a rodzaj oprocentowania

Lokaty możemy podzielić także na te z oprocentowaniem stałym i zmiennym. Jeśli sięgniesz po depozyt z oprocentowaniem stałym, przez całą długość okresu lokacyjnego wartość odsetek pozostanie niezmienna. Oprocentowanie lokaty z oprocentowaniem zmiennym jest — jak wskazuje jego nazwa — zmienne.

Rada: zanim wybierzesz rodzaj oprocentowania, skorzystaj z kalkulatora lokaty i dokładnie wylicz, ile zysku przyniesie każda z opcji. Pamiętaj, że oprocentowanie lokat z oprocentowaniem zmiennym rośnie zazwyczaj proporcjonalnie do okresu lokacyjnego. Im dłuższy okres trwania umowy, tym więcej zysku wygenerują Twoje pieniądze.

Rodzaje lokat a waluta depozytu

Na rynku znajdziesz nie tylko lokaty złotówkowe, ale także te w obcych walutach: euro, dolarach czy funtach brytyjskich. Jeśli założysz lokatę walutową, zysk będzie zależny nie tylko od wartości oprocentowania lokat, ale również od zmian kursu walut.

Rada: założenie lokaty walutowej to świetne rozwiązanie dla osób, które zarabiają lub posiadają oszczędności w innych walutach niż złotówki.

Rodzaje lokat a sposób założenia lokaty

Instytucje finansowe umożliwiają założenie lokaty nie tylko w tradycyjny sposób — w oddziale, ale także przez telefon i internet.

Rada: często zdarza się, że lokaty online wyróżniają się korzystniejszym oprocentowaniem niż te zakładane w oddziale. Dokonując wyboru, kieruj się więc nie tylko wygodą, ale także wysokością odsetek, a co za tym idzie — także przyszłych zysków.

Rodzaje lokat a konsekwencje zakończenia umowy

Jeśli wybierzesz lokatę o tradycyjnej formule, konsekwencją wcześniejszego zakończenia lokaty będzie utrata wszystkich (lub w nielicznych przypadkach — większości) wypracowanych zysków. Alternatywą dla takiego produktu będzie lokata progresywna, której oprocentowanie rośnie wraz z upływem czasu. Jeśli sięgniesz po lokatę progresywną i zakończysz umowę przed upływem okresu lokacyjnego, instytucja finansowa wypłaci odsetki za wszystkie pełne miesiące prowadzenia lokaty. Takie rozwiązanie pozwala zachować finansowe bezpieczeństwo i wygenerować zyski pomimo wcześniejszego przerwania depozytu.

Najlepsza lokata bankowa powinna zapewniać najwyższe zyski i precyzyjnie odpowiadać na konkretne potrzeby i oczekiwania użytkownika. Aby zmaksymalizować korzyści wynikające z założenia depozytu, nie wybieraj przypadkowego produktu. Przed złożeniem wniosku dokładnie porównaj oferty poszczególnych instytucji finansowych. Dzięki takiej analizie podejmiesz przemyślaną decyzję, osiągniesz maksymalne korzyści i unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek.

Źródło:
https://direct.money.pl/artykuly/porady/co-to-jest-lokata-terminowa


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *