Polacy kontra inflacja. Edukacja finansowa potrzebna jak nigdy wcześniej

Polacy kontra inflacja. Edukacja finansowa potrzebna jak nigdy wcześniej

Polacy kontra inflacja. Edukacja finansowa potrzebna jak nigdy wcześniej

W ostatnim czasie coraz częściej podkreśla się konieczność propagowania solidnej edukacji finansowej. Zwłaszcza w trudnym gospodarczo czasie, takim jak ten z którym się obecnie mierzymy, niezwykle ważne jest, byśmy zdawali sobie sprawę z zachodzących procesów i dzięki temu wiedzieli, jak zarządzać swoimi finansami. Wiedza ta pozwala nie tylko na uniknięcie strat, ale może także pomóc w wychodzeniu z kryzysów obronną ręką. Mimo że pieniądze w wielu środowiskach nadal stanowią temat tabu, nie powinniśmy unikać rozmawiania o tym, jak sobie z nimi radzić. Czy naprawdę edukacja finansowa może być remedium na wiele naszych problemów?

Dlaczego brak edukacji finansowej jest problemem?

Powszechne jest przekonanie, że w naszym kraju edukacja finansowa znajduje się na bardzo niskim poziomie. Ma to swoje odzwierciedlenie w tym, jak Polacy radzą sobie w obliczu takich zjawisk jak inflacja czy recesja. Niewiedza na temat podstawowych mechanizmów funkcjonowania gospodarki przyczynia się do powstania poczucia prawdziwej bezradności w konfrontacji z problemami finansowymi. Dodatkowo, nieumiejętne zarządzanie swoim budżetem prowadzi do tego, że stajemy się na kryzysi bardziej podatni i dużo boleśniej odczuwamy ich skutki.

Nieumiejętność racjonalnego oszczędzania i zarządzania domowym budżetem to jedne z najczęstszych przyczyn popadania w niedostatek. W naszym kraju nadal stanowi to duży problem, obok którego nie powinniśmy przechodzić obojętnie. Można jednak zaobserwować pewien pozytywny trend zachodzący w tym obszarze. Fraza “jak oszczędzać pieniądze” jest obecnie wpisywana w wyszukiwarkach niezwykle często. Jest to znak tego, że ludzie są zainteresowani poszerzaniem swojej wiedzy. To dobrze zwiastuje na przyszłość. Być może dzięki temu staniemy się bardziej świadomym społeczeństwem, potrafiącym lepiej radzić sobie z trudną sytuacją ekonomiczną.

Jak edukacja finansowa może pomóc w walce z inflacją?

Podstawową wartością płynącą z kompleksowej edukacji finansowej jest rozwijanie wśród ludzi umiejętności zarządzania swoimi pieniędzmi. W przypadku wysokiej inflacji, czyli potocznie rozumianego wzrostu cen, zdolność ta staje się na wagę złota. Osoby posiadające wiedzę z zakresu funkcjonowania gospodarki i finansów znają sposoby, na jakie można wesprzeć kondycję swojego portfela w trudnych czasach.

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że w obliczu inflacji niezwykle korzystną opcją może być wymiana walut. Szczególnie korzystają na tym ci, którym uda się znaleźć najtańszy kantor internetowy. Wymiana walut po korzystnych kursach i trzymanie swoich oszczędności w obcych walutach jest bardzo rozsądnym rozwiązaniem, gdy rodzima waluta jest bardzo słaba. Trzymanie swoich oszczędności w innych walutach niż złoty jest coraz popularniejsze. Niestety wciąż wiele osób nie wie o tym, że przewalutowanie swojego kapitału finansowego na dolary, euro czy funty może być dla nich korzystne. Inflacja wpływa bowiem także na kursy walut. Zwłaszcza, gdy wzrost inflacji zachodzi w długim okresie czasu. Słysząc prognozy, że inflacja będzie w najbliższym czasie rosła, warto jak najwcześniej dokonać przewalutowania, póki kursy są jeszcze atrakcyjne. Pozwoli to w porę zapobiec popadnięciu w finansowe tarapaty.

Sprawdź również: Najlepszy kantor internetowy – jak wybrać?

To właśnie z tego względu edukacja finansowa powinna być lepiej promowana. Pomogłaby wielu Polakom znajdujących się obecnie w trudnej sytuacji z powodu słabnącej siły nabywczej złotówki. Korzyści z edukacji finansowej jest wiele, jednak jedną z najważniejszych jest właśnie nabycie umiejętności zarządzania swoimi pieniędzmi w czasie trudnych sytuacji, takich jak kryzysy gospodarcze. Przemyślane działanie pozwoli na zgromadzenie poduszki finansowej, która w niepewnych czasach często jest ostatnią gwarancją materialnego bezpieczeństwa. W czasach galopującej inflacji nawet najmniejsza doza poczucia stabilności jest na wagę złota.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *