Jak oszacować koszty prowadzenia działalności gospodarczej?

Jak oszacować koszty prowadzenia działalności gospodarczej

Jak oszacować koszty prowadzenia działalności gospodarczej

Własna działalność gospodarcza kojarzy się przede wszystkim z wolnością i szerokimi horyzontami – także zarobkowymi. W rzeczywistości jednak przedsiębiorcy muszą się sporo napracować, aby osiągnąć zysk. Wszystko przez koszty prowadzenia działalności gospodarczej, które obejmują zarówno opłaty do ZUS czy podatki, jak i indywidualne zobowiązania (takie jak wynagrodzenia pracowników, wynajem biura, leasing maszyn itp.). Dowiedz się, jak oszacować ich wysokość, zanim rzucisz się na głęboką wodę.

Działalność gospodarcza jednoosobowa – koszty początkowe

Jeśli zależy Ci na tym, aby koszty prowadzenia działalności gospodarczej były możliwie jak najmniejsze, często dobrym wyborem jest działalność jednoosobowa (w przypadku mikroprzedsiębiorstw). Na samym wstępie koszty przedsiębiorcy są w zasadzie zerowe, ponieważ zarejestrowanie działalności jest bezpłatne. Nie jest też potrzebny kapitał zakładowy. Przedsiębiorca może ponieść wstępne koszty z tytułu:

 • zatrudnienia biura rachunkowego,
 • założenia i prowadzenia konta firmowego w banku,
 • wyrobienia pieczątki firmowej.

Są to jednak zwykle niewielkie kwoty. Ponadto stanowią one koszt uzyskania przychodu, dzięki czemu można je odliczyć od podstawy opodatkowania przy rozliczeniu PIT.

Koszty działalności gospodarczej – ZUS

Największe koszty działalności gospodarczej bez wątpienia generuje ZUS. Dla doświadczonych przedsiębiorców (prowadzących działalność co najmniej 2 lata) są one obliczane na podstawie prognozowanego średniego krajowego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Nowi przedsiębiorcy mogą korzystać z ulgowego traktowania – przez pierwsze 2 lata płacą tzw. mały ZUS obliczany na podstawie minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jak kształtują się te stawki w 2023 roku?

 • Bazowa składka ZUS w 2023 roku wyniesie 1316,54 zł (bez dobrowolnej składki chorobowej). Jest bowiem obliczana na podstawie prognozowanej średniej płacy w wysokości 6935 zł brutto. Oznacza to wzrost o ok. 17% wobec roku poprzedniego. Najprawdopodobniej w kolejnych latach można się spodziewać podobnych podwyżek.
 • Stawka tzw. małego ZUS-u zmieni się w połowie roku. Planowana jest bowiem podwyżka płacy minimalnej. Od 1 stycznia do 30 czerwca nowi przedsiębiorcy będą płacić 305,61 zł miesięcznie, a od 1 lipca 341,72 zł.

Koszty prowadzenia działalności gospodarczej pobierane przez ZUS obejmują także składkę zdrowotną. W ostatnim czasie te składki również wzrosły. W zależności od formy opodatkowania składka wynosi:

 • 9% od dochodu przy rozliczeniu według skali podatkowej,
 • 4,9% od dochodu przy rozliczeniu liniowym.

Co ważne, przedsiębiorca musi płacić składkę zdrowotną nawet wtedy, gdy nie osiąga dochodów. Wówczas wylicza się ją na podstawie minimalnego wynagrodzenia. W związku z tym w 2023 r. najniższa składka zdrowotna będzie wynosić:

 • 314,10 zł – od 1 stycznia do 30 czerwca,
 • 324 zł – od 1 lipca do 31 grudnia.

Ponadto składki zdrowotnej nie można już odliczać od podatku. Przedsiębiorcom stosującym składkę liniową pozostało jedynie odliczenie jej od dochodu, ale tylko do wysokości 10 200 zł w 2023 roku.

Jakie są koszty prowadzenia działalności gospodarczej – podatki

Od wypracowanych dochodów trzeba jeszcze zapłacić podatek. W zależności od wybranej formy opodatkowania wynosi on:

 • 12% oraz 32% od nadwyżki po przekroczeniu 85 528 zł dochodu;
 • 19% od dochodu według stawki liniowej;
 • w przedziale od 2% do 17% od przychodu (w zależności od rodzaju prowadzonej działalności) w przypadku rozliczenia ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Zaliczki na podatek dochodowy odprowadza się miesięcznie lub kwartalnie zgodnie z deklaracją podaną przy zakładaniu działalności.

Pozostałe koszty działalności gospodarczej – co musisz brać pod uwagę?

Pozostałe koszty przedsiębiorcy zależą od rodzaju prowadzonej działalności. Niektórym do pracy może wystarczyć np. tylko biurko i komputer. Inni będą potrzebowali specjalistycznego sprzętu, pojazdów, biur, fabryk, magazynów itp. Planując zatrudnienie, koniecznie trzeba również wziąć pod uwagę związane z tym koszty, pamiętając, że są one dość wysokie w stosunku do wynagrodzenia pracownika. Wszelkie koszty działalności gospodarczej należy oszacować przed jej założeniem i uwzględnić w biznesplanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *