Co warto sprzedawać za granicę?

Sprzedaż za granicę

Sprzedaż za granicę

Polscy przedsiębiorcy coraz śmielej stawiają kroki w handlu międzynarodowym. Nasze sklepy internetowe ukierunkowujemy już nie tylko na polskich, ale również zagranicznych klientów. A co tak naprawdę opłaca się sprzedawać w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii lub we Włoszech? Kiedy sprzedaż za granicę przynosi najwięcej korzyści? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Co sprzedajemy dzisiaj za granicę?

Najczęstszymi klientami polskich sklepów internetowych są osoby mieszkające właśnie w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii, we Włoszech, a także u naszych południowych sąsiadów, czyli w Czechach. Nasz rynek zbytu nie ogranicza się jednak do granic Unii Europejskiej. Mamy także klientów ze Stanów Zjednoczonych oraz z Rosji. Największym zainteresowaniem cieszą się maszyny, urządzenia i sprzęt transportowy. Oczywiście najczęściej tego typu zakupy odbywają się między przedsiębiorcami, bo i takie zastosowanie – w ramach prowadzonej działalności gospodarczej – te dobra znajdują. Z przedmiotów, które pojawiają się w ofercie mniejszych sklepów internetowych, nastawionych przede wszystkim na klientów indywidualnych, należy natomiast wymienić żywność, napoje, oleje, a także tytoń.

W jaki sposób sprzedajemy za granicę?

Przedsiębiorcy specjalizujący się w handlu detalicznym najczęściej sprzedają swoje produkty za pośrednictwem popularnych portali, czyli Amazon albo eBay. To najłatwiejszy sposób obarczony najmniejszą liczbą formalności. Przedsiębiorcy nie muszą samodzielnie organizować skomplikowanego systemu dystrybucji towarów. Skutecznie zatem obniżają koszty rozpoczęcia tego typu działalności. Dodatkowo platformy sprzedażowe oferują swoim kontrahentom wiele dodatkowych benefitów i ułatwień. Należy jedynie liczyć się z koniecznością zapłacenia określonego abonamentu, a także prowizji od każdej sprzedaży. Wiele osób wskazuje jednak, że korzyści wynikające z tego rozwiązania są niewspółmierne do obciążeń. Sprzedaż za granicę jest zatem bardzo prosta i wygodna.

Jak działają platformy sprzedażowe?

System działania platform sprzedażowych jest bardzo intuicyjny i praktyczny. Dla przykładu Amazon oferuje swoim kontrahentom program Fulfilment By Amazon (FBA). Dzięki niemu sprzedaż za granicę odbywa się w ten sposób, że towar przekazywany jest do lokalnego magazynu firmy Amazon. Stamtąd trafia natomiast do zagranicznych magazynów, a z nich jest dystrybuowany bezpośrednio do klientów. FBA to forma dropshippingu. Przedsiębiorca nie musi zatem martwić się kosztami wynajmu magazynów, zakładania zagranicznej wersji sklepu internetowego, pozycjonowania go za granicą lub samodzielną obsługą zagranicznych klientów. Tak naprawdę bowiem sprzedaż za granicę można realizować przy minimalnej znajomości języka obcego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *