15 października 2024

Dlaczego warto zainwestować w złote sztabki lokacyjne?

Dlaczego warto zainwestować w złote sztabki lokacyjne

Dlaczego warto zainwestować w złote sztabki lokacyjne

Inwestycja w złoto to jedna z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych metod ochrony swoich oszczędności przed inflacją czy innymi kryzysami w gospodarce. Jego istotna rola w świecie finansów wynika przede wszystkim z długiej historii oraz unikalnych właściwości tego kruszcu. Złoto cechuje się niezwykłą trwałością, kowalnością i ciągliwością, dzięki czemu z łatwością można nadać mu pożądaną formę. Ponadto jest odporne na śniedzenie czy utlenianie. Szacuje się, że do tej pory wydobyto ok. 200 tys. ton złota, przy czym pod ziemią nadal pozostaje ok. 50-60 tys. ton. Jeśli utrzyma się to tempo prac, istnieje ryzyko wyczerpania zasobów tego kruszcu w ciągu najbliższych 30 lat. Ponadto złoto, jako jeden z pierwszych metali, stało się środkiem płatniczym. W latach 70. XIX wieku zostało ono filarem międzynarodowego systemu walutowego dzięki swoim własnościom, zwłaszcza powszechnej akceptowalności i podzielności.

Opłacalność inwestycji w złoto

W 1971 roku prezydent USA Richard Nixon ogłosił koniec wymienialności złota na dolary. Ta decyzja spowodowała znaczący wzrost cen tego kruszcu. Od tego czasu jego wartość wzrosła z poziomu 35 do niemal 2000 dolarów. Obecnie jest uważane za opłacalną formę inwestycji i zabezpieczenie przed inflacją. Każdy, kto planuje ulokowanie kapitału w złocie, powinien przemyśleć, czy wybrać jego wersję „papierową” czy fizyczną. 

Warto zaznaczyć, że nie chodzi w tym wypadku o złotą biżuterię –  jej koszt obejmuje bowiem podatek VAT i pracę jubilera. Złotem inwestycyjnym nazywane są złote sztabki lokacyjne oraz monety bulionowe. Wyróżnia ja fakt, że zawierają niemal w całości wyłącznie kruszec. Estetyka ani wartość kolekcjonerska nie odgrywają dużej roli – największe znaczenie ma ich kurs rynkowy oraz ilość złota. Stanowią więc idealny sposób na przechowywanie oszczędności. 

Jak wybrać złote sztabki do inwestycji?

Należy zaznaczyć, że na giełdach towarowych można spotkać taki termin, jak cena SPOT, czyli rynkowa cena kruszcu. Koszt złota w formie sztabek lokacyjnych jest od niej zawsze wyższy (ok. 3-6%), gdyż składają się na niego opłaty związane z działalnością mennic, transportem czy marżą. Wybierając sztabki, konieczne jest upewnienie się o ich autentyczności. Świadczy o niej obecność ochronnych certipacków gwarantujących oryginalność. Zawierają one nazwę mennicy, próbę złota, wagę sztabki oraz jej numer seryjny. Oprócz tego najlepszym rozwiązaniem będzie zakup od renomowanego producenta, takiego jak LBMA, Heraeus czy Valacambi.

Kolejnym czynnikiem jest waga sztabki – często wybierane są sztabki o wadze 1 uncji, czyli 31,1 gramów. Typoszereg dla inwestorów indywidualnych prezentuje się następująco: 1, 2, 5, 10, 50, 100, 250 i 1000 gramów oraz 1 oz. Zakres cenowy obejmuje kwoty od 300 do 270 tys. złotych. Złote sztabki dostępne są w sprzedaży zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i online. Kupno przez Internet pozwala trafić w idealny moment spadku kursu tego kruszcu oraz umożliwia porównanie cen producentów. Szeroki wybór wariantów można znaleźć m.in. na tej stronie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *