Pensja w złocie – ile złota można kupić za pensję w różnych krajach?

Pensja w złocie – ile złota można kupić za pensję w różnych krajach?

Pensja w złocie – ile złota można kupić za pensję w różnych krajach?

Choć wydaje się to dużą abstrakcją, co jakiś czas daje się słyszeć postulaty o to, by pensję wypłacano pracownikom w złocie. Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego w Polsce nie ma przeciwwskazań do wypłaty pensji w innej formie niż pieniężna, ale musi się to odbywać w ustaleniu z pracownikami. Dodatkowo nie moglibyśmy otrzymywać całej wypłaty w kruszcach – część środków musiałaby bowiem zostać przeznaczona na obowiązkowe świadczenia pracownicze. W Londynie niedawno zakazano wypłaty pensji w złocie, ponieważ zauważono, że jest to sposób na uniknięcie podatków. Jakie zalety mogłaby mieć pensja wypłacana w złocie? Ile złota mogliby zakupić pracownicy w poszczególnych krajach, biorąc pod uwagę średnie wynagrodzenie?

Dlaczego w złocie?

Skąd postulaty wypłacania pensji w kruszcach? Przede wszystkim ze względu na to, że zwiększyłoby to zarobki pracowników. Nawet jeśli nie udałoby się uniknąć odprowadzania obowiązkowych składek, które wciąż odprowadzano by na podstawie kwoty zawartej w umowie, to i tak byłoby to korzystne dla osób zatrudnionych – przy odpowiednim podejściu i pokryciu przez pracownika części kosztów zakupu złota, możliwe byłoby ominięcie składki na ZUS. Najważniejszą zaletą takich pensji byłaby jednak ich odporność na inflację. Pomimo upływu czasu siła nabywcza złota nie ulegałaby zmniejszeniu.

Ile złota za średnią pensję w Polsce?

Z danych publikowanych przez GUS, w ostatnim półroczu średnie miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw przekraczało 5000 zł brutto. To oznacza, że średnio polski pracownik otrzymuje ok. 3500 zł na rękę. Choć wartość ta jest oczywiście zawyżona i większość z nas zarabia znacznie mniej, na potrzeby porównania z innymi krajami, przyjmijmy właśnie tę wartość. Ile złota można nabyć za 3500 zł? Niestety niewiele. Biorąc pod uwagę ceny z października, oscylujące wokół kwoty 5800 zł za uncję trojańską, udałoby nam się nabyć nieco ponad pół uncji złota, czyli około 15 gramów. Najłatwiejszym sposobem byłaby w takim przypadku inwestycja w półuncjową złotą monetę bulionową. A jak sytuacja wygląda w innych krajach?

Niemcy

Średnie wynagrodzenie w Niemczech pod koniec ubiegłego roku wyniosło nieco ponad 3200 euro netto. Notowania z końca października pokazują, że obecnie za 1 uncję złota trzeba zapłacić ok. 1355 euro. Z tego wynika, że Niemcy za swoją średnią pensję mogą nabyć 2 i 1/3 uncji, czyli ok. 40 gramów złota.

Ukraina

Sprawdźmy sytuację u naszego wschodniego sąsiada. Średnia pensja Ukraińców w 2018 roku to 4173 hrywny. W przeliczeniu daje to kwotę ok. 555 złotych. Za takie środki można nabyć 3 gramy złota, czyli 5 razy mniej niż za średnią pensję w Polsce.

Stany Zjednoczone

Wg szacunków średnie wynagrodzenie miesięczne w Stanach Zjednoczonych to kwota 3300 dolarów netto. Przy obecnym kursie złota wynoszącym ok. 1510 USD, możemy łatwo policzyć, że Amerykanie za swoje średnie zarobki mogą nabyć nieco ponad 2 uncje złota.

Szwajcaria

Zajrzyjmy jeszcze do portfeli Szwajcarom. Średnie zarobki wynoszą tu nieco ponad 5100 CHF. Ile zatem złota może nabyć Szwajcar ze średnią pensją? Uwzględniając aktualny kurs złota we frankach szwajcarskich (1490 CHF), otrzymujemy wynik sięgający prawie 3,5 uncji złota (ok. 105 gramów).

Gdzie kupować złoto?

Jeśli chcesz inwestować poprzez zakup monet bulionowych, sztabek srebra lub złota, musisz znaleźć zaufanego dealera. Dziś najłatwiej będzie skorzystać z usług internetowych skupów metali szlachetnych. Dzięki temu będziesz mógł nabyć złoto inwestycyjne na jasnych zasadach z dowolnego miejsca w kraju. Taki skup działa podobnie jak każdy sklep internetowy. Po tym jak przelejesz swoje oszczędności na wskazany nr rachunku, przesyłka zostanie wysłana pod wskazany adres. Oczywiście nikt nie będzie znał jej zawartości, więc nie musisz się martwić o to, że przyciągnie uwagę osób postronnych. Internetowy skup metali szlachetnych pozwala też dogodnie obserwować zmieniające się ceny złota. Wejdź na stronę https://79element.pl/sztabki-zlota/, aby dowiedzieć się, ile aktualnie trzeba zapłacić za sztabki złota lub inne cenione produkty inwestycyjne, tj. złote monety inwestycyjne – philharmoniker i maple leaf.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *