Ile trwa rejestracja znaku towarowego?

Ile trwa rejestracja znaku towarowego?

Ile trwa rejestracja znaku towarowego?

Skoro myślisz o rejestracji znaku towarowego to w twojej głowie na pewno pojawiło się kilka pytań. Czy Urząd Patentowy musi zarejestrować moją nazwę i logo? Ile trwa rejestracja znaku towarowego? Ile czeka się na wydanie świadectwa ochronnego? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na wszystkie twoje pytania.

​Ile trwa rejestracja znaku towarowego?

Skuteczną ochronę marki zapewni ci rejestracja w Urzędzie Patentowym RP. Aby to zrobić potrzebne jest złożenie odpowiedniego wniosku i uiszczenie opłat urzędowych.

Taki klasyczny, modelowy proces rejestracji znaku towarowego trwa 6 miesięcy. Należałoby jednak doliczyć do tego okres oczekiwania na wydanie świadectwa ochronnego. Całą procedurę można podzielić na kilka etapów i na każdy z nich przypada określona ilość czasu:

 1. Badanie zdolności rejestrowej znaku – 7 dni (nie jest to czynność obowiązkowa lecz zalecana)
 2. Badanie wniosku pod kątem formalnym oraz publikacja w Biuletynie Urzędu Patentowego – 1-2 miesiące
 3. Okres sprzeciwowy – 3 miesiące
 4. Wydanie decyzji o rejestracji – 1 miesiąc
 5. Wydanie świadectwa ochronnego – 4-6 miesięcy

Zobacz również:

​10-cio letnie prawo ochronne – jak je liczyć?

Po udanej rejestracji twój znak objęty jest 10-cio letnim prawem ochronnym. Ważną informacją dla Ciebie jest to, że czas ten liczony jest od daty zgłoszenia. Z tego powodu najważniejsze jest aby cała procedura zakończyła się powodzeniem. To czy będzie to za 9 miesięcy czy za 1,5 roku nie jest aż tak ważne. W każdym przypadku samo prawo ochronne zacznie obowiązywać od daty zgłoszenia.

​Kiedy czas rejestracji znaku wydłuża się?

Myli się ten kto uważa, iż wystarczy złożenie prostego formularza, a Urząd Patentowy zawsze przyzna prawo ochronne. Pamiętaj, że niedostosowanie się do obowiązujących przepisów grozi przedłużeniem całej procedury, a nawet odmową udzielenia ochrony. Kilka rzeczy ma wpływ na długość procesu rejestracji znaku towarowego.

Błędy formalne przy zgłoszeniu

Tego typu błędy mogą dotyczyć różnych elementów twojego wniosku. Może to być np. nie wskazanie we wniosku towarów lub usług, które będą oznaczane tym znakiem. Taki błąd może wydłużyć procedurę od 3 do nawet 6 miesięcy albo uniemożliwić rejestrację.

Wystąpienie bezwzględnej przeszkody rejestracji

Urzędnik sprawdzi czy w twoim zgłoszeniu nie ma bezwzględnej przeszkody rejestracji. Jeśli takową znajdzie, otrzymasz odmowę. Taką przeszkodą może być np. użycie w logo symbolu państwowego czy oznaczenia, które jest jednoznacznie opisowe.

Przed otrzymaniem odmowy masz możliwość obrony swojego logo lub nazwy. Wpływa to jednak na czas trwania procesu rejestracji – może się on wydłużyć o 3 miesiące. W najgorszym wypadku w ogóle nie otrzymasz ochrony.

Opieszałość eksperta z urzędu

Duży wpływ na czas trwania procedury ma ekspert z Urzędu Patentowego. Problem wynika z faktu, iż ekspert ten nie jest zobligowany w żaden sposób do zbadania twojego zgłoszenia w określonym terminie. Dosyć częstą praktyką jest odkładanie przez ekspertów spraw niewygodnych na później. Tym samym twoje zgłoszenie może leżeć nie ruszone przez rok lub nawet dwa lata.

Sprzeciw do rejestracji znaku towarowego

Od roku 2016 obowiązuje inna procedura. Urzędnik nie bada już znaków pod kątem kolizji ze znakami już zarejestrowanymi. Monitorowaniem tego co próbują rejestrować inni muszą zajmować się sami przedsiębiorcy. Mają oni możliwość zgłoszenia sprzeciwu do rejestracji w ciągu 3 miesięcy od publikacji zgłoszenia w Biuletynie Urzędu Patentowego.

Postępowanie sprzeciwowe zwykle trwa rok lub dwa lata. Warto wspomnieć, że decyzję Urzędu Patentowego RP w postępowaniu sprzeciwowym można zaskarżyć. Sprawą zajmuje się wtedy Wojewódzki Sąd Administracyjny. Ostatnią deską ratunku może być skarga kasacyjna złożona do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W takiej sytuacji na prawomocny wyrok trzeba czekać ponad 5 lat. Lepiej więc tego unikać.

​Ile trwa rejestracja unijnego znaku towarowego?

Do tej pory mówiłem jedynie o rejestracji znaków towarowych w Polsce. Jednakże procedura rejestracji znaku unijnego wygląda bardzo podobnie. Jeśli chcesz zarejestrować unijny znak towarowy musisz złożyć wniosek do EUIPO. Podobnie jak w polskim Urzędzie Patentowym, także tutaj zostanie zbadane czy nie ma bezwzględnych przeszkód rejestracji. Jeśli nie to informacja o zgłoszeniu zostanie opublikowana.

Zasadniczą różnicą jest fakt informowania przez EUIPO właścicieli poprzednich znaków o twoim zgłoszeniu. Brak sprzeciwu oznacza rejestrację twojego oznaczenia.

Rejestracja trwa od 4 do 8 miesięcy, oczywiście pod warunkiem, że nie wystąpią żadne komplikacje. Podobnie jak w polskim urzędzie, proces rejestracji znaku unijnego możemy podzielić na kilka etapów:

 1. Badanie zdolności rejestrowej znaku – 7 dni (nieobowiązkowe)
 2. Sprawdzenie wniosku pod kątem formalnym oraz publikacja zgłoszenia – 2-3 tygodnie
 3. Okres sprzeciwowy – 3 miesiące
 4. Decyzja o rejestracji i wydanie świadectwa ochronnego – 2-3 tygodnie

Ile trwa rejestracja międzynarodowego znaku towarowego?

Na początku należy zaznaczyć, że rejestracja znaku towarowego obejmującego zasięgiem cały świat jest niemożliwa. Możliwe jest za to wybranie konkretnych krajów lub konkretnego regionu, w których twój znak będzie chroniony. Masz tutaj dwie możliwości:

 • Zgłoszenie poprzez Biuro Światowej Organizacji Własności Intelektualnej
 • Zgłoszenie poprzez urząd patentowy w wybranym kraju

Opcja pierwsza jest zdecydowanie najwygodniejsza. Możesz rozszerzyć ochronę swojego już zarejestrowanego znaku towarowego. Najpierw więc musisz posiadać zarejestrowany znak w Polsce lub znak unijny.

Taka procedura rejestracji znaku międzynarodowego zazwyczaj trwa 12-18 miesięcy.

Opcja druga może cię zainteresować w przypadku, gdy nie masz nigdzie zarejestrowanego znaku towarowego lub chcesz by twój znak miał ochronne w kraju, w którym znak międzynarodowy nie obowiązuje. W takiej sytuacji musisz złożyć wniosek do odpowiedniego urzędu patentowego.

Czy pomoc rzecznika patentowego przyspieszy rejestrację znaku towarowego?

Pomoc doświadczonego rzecznika patentowego może wpłynąć na szybkość przebiegu rejestracji znaku towarowego. Niektóre terminy są jednak „nieprzyspieszalne”, jak np. okres sprzeciwowy. Mimo to wciąż warto skorzystać z takiej pomocy. Unikniesz w ten sposób niepotrzebnych przedłużeń procesu. Rzecznik patentowy może ochronić cię przed nieprzyjemnościami takimi jak w tej historii:

Pan Marek, przedsiębiorca, postanowił bez pomocy rzecznika zgłosić swoją markę do rejestracji jako unijny znak towarowy. Złożył więc odpowiedni wniosek do Urzędu UE ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) i uiścił opłatę rejestrową w wysokości 900 EUR. Nie wiedział jednak o tym, że ten urząd poinformuje właścicieli podobnych znaków unijnych o jego zgłoszeniu.

Dzięki tej informacji zgłosił się do niego inny przedsiębiorca, właściciel już zarejestrowanego znaku. Zażądał on wycofania zgłoszenia, zaprzestania używania oznaczenia podobnego do jego znaku towarowego oraz oddania domeny internetowej.

Pan Marek stracił więc czas, pieniądze i możliwość korzystania ze swojej marki. Mógł on oczywiście uniknąć takiej sytuacji – wystarczyło zgłosić się do rzecznika patentowego.

Podsumowanie

Jak widzisz, to ile trwa rejestracja znaku towarowego zależy od kilku czynników. Każda czynność w procesie rejestracji ma swój określony czas, a każdy twój błąd przedłuża całą procedurę. Jeśli chcesz szybko i co najważniejsze skutecznie zarejestrować swój znak towarowy to skorzystaj z usług rzecznika patentowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *